Obie przedstawione poniżej formy są poprawne, ale warto zwrócić uwagę, że używa się ich w odniesieniu do innych osób, przez co nie mogą być stosowane wymiennie. Akceptuję oznacza uznanie czegoś, aprobatę, naszą zgodę, potwierdzenie czegoś, pogodzenie się z czymś, czego nie możemy zmienić. Jest to czasownik w pierwszej osobie liczby pojedynczej i w czasie teraźniejszym niedokonanym. Akceptować pochodzi z języka łacińskiego od słowa accepto – przyjmować.
Akceptuje/akceptuję, jako czasownik odmienia się przez osoby. I ta odmiana determinuje poprawną pisownię. W pierwszej osobie akceptuję, piszemy z ę na końcu, natomiast w trzeciej osobie on akceptuje, na końcu wyrazu jest e.

Poprawna pisownia

akceptuje

Poprawna pisownia, znaczenie: 3 osoba liczby pojedynczej (on akceptuje) od słowa akceptować, np. Tomek oznajmił, że akceptuje tę ofertę.

Poprawna pisownia

akceptuję

Poprawna pisownia, znaczenie: 1 osoba liczby pojedynczej (ja akceptuję) od słowa akceptować, np. Tak jak mówiłem wielokrotnie, akceptuję tę propozycję.


Przykłady poprawnej pisowni

Nie podoba mi się twój pomysł związany z wyjazdem na obóz, ale twój tato wyraził zgodę i to zaakceptował, to ja również muszę się do tego przychylić.
Maciek nie lubi zwierząt, ma alergię na sierść więc dziwię się, że akceptuje wzięcie psa ze schroniska.
Akceptuję pana wniosek kredytowy, proszę tylko uzupełnić rubrykę o zatrudnieniu i przynieść zaświadczenie z pracy o wysokości dochodów.