Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz ach jest wykrzyknieniem, które ma za zadanie wyrazić emocje i uczucia, najczęściej podziw, zachwyt, przestrach lub zaskoczenie. W literaturze może symbolizować westchnienie.
Ach poprawnie zapisuje się przez -ch na końcu. Zostało ono zaczerpnięte od potocznego czasownika achać, oznaczającego przesadne, afektowane zachwycanie się danym przedmiotem, osobą albo sytuacją. Po takim wykrzyknieniu powinien pojawić się wykrzyknik lub przecinek, oddzielający od dalszej części wypowiedzi.
Ah może być poprawnie użyte, o ile odnosi się do wielkości fizycznej. Oznacza wówczas amperogodziny, jednakże trzeba zapamiętać, że wówczas A powinno być zapisywane zawsze jako wielka litera.
Przykłady poprawnej pisowni
Ach, jakie dzisiaj jest piękne niebo, nie ma na nim żadnej chmury i na pewno będzie ładna pogoda.
Ach! Jak tutaj dużo mrówek! Nie mam zamiaru spędzać tutaj czasu, bo jeszcze mnie oblezą.
Ach! Co za upał, nie jestem zbyt zadowolony, że właśnie teraz muszę iść do pracy, wolałbym posiedzieć w cieniu.
Niepoprawna pisownia, wyjątek: poprawne jeśli pisane wielką literą Ah – wówczas (najczęściej za wartością liczbową) może oznaczać symbol amperogodziny.
To jest pytanie z matematyki a nie języka polskiego i jest zadane na tyle nieprecyzyjnie, że nie da się na nie odpowiedzieć.
która liczba większa parzysta czy nieparzysta??
Jeszcze chyba się nie spotkałem z tym, żeby ktoś akurat przy tym westchnieniu pisał z błędem, choć pewnie mało różnych dziwnych rzeczy widziałem. Fajna strona i fajnie, że takie porady się tutaj pojawiają.
Jak dla mnie to jednak to jak się patrzy na napis „ah” to jakoś kłuje w oczy i od razu człowiek wie, że taka forma nie będzie poprawna. Chyba, że to jedynie takie moje spostrzeżenie, a inni tego tak nie widzą.
dziękuję!