Na ogół poprawną formą będzie wariant waha, jednak z uwagi na to, że obie formy są formalnie poprawne warto zapoznać się z przedstawionymi definicjami oraz praktycznymi przykładami ich użycia w zdaniu. Opisywane poniżej wyrazy to homofony – ich brzmienie jest identyczne, jednak znaczenia różnią się diametralnie, dlatego zgłębienie tematu pozwoli uniknąć popełnienia błędu językowego.

Poprawna pisownia

waha

Poprawna pisownia, znaczenie: waha to odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej, w czasie teraźniejszym, czasownik przechodni niedokonany wahać. Oznacza on: poruszać czymś lub też poruszać się ruchem wahadłowym. W połączeniu z zaimkiem zwrotnym się powstaje czasownik zwrotny niedokonany wahać się, oznaczający: poruszać się ruchem wahadłowym, zastanawiać się nad czymś, nie być w stanie podjąć ostatecznej decyzji, a także (o liczbach) zmieniać się w jakichś granicach.

Przykłady poprawnej pisowni

Ciągle waha się, czy przyjąć tę propozycję pracy.
Choć przedstawiłam mu wszystkie zalety tego rozwiązania, on ciągle się waha.
Moja córka ciągle waha się, jaki kierunek studiów wybrać.


Poprawna pisownia

wacha

Poprawna pisownia, znaczenie: wacha to rzeczownik, określający gatunek ryby morskiej zaliczanej do rodzaju makrelowatych. Jest to także potoczne określenie benzyny, skrzyni na zboże oraz morza lub wody morskiej.

Przykłady poprawnej pisowni

Wacha coraz droższa, niedługo nie będzie mnie na nią stać – powiedział sąsiad.
Złowiona przez was wacha to naprawdę niesamowity okaz.
Nawet nie zaproponował mi zrzutki na paliwo – a wacha przecież nie jest darmowa.