Poprawna pisownia, znaczenie: rzeczownik córka pochodzi od używanego niegdyś słowa córa. Zgodnie z przyjętą tradycją, zapisujemy je przez literę ó. Nie ma innego wyjaśnienia, dlaczego słowo córka zapisuje się przez o z kreską, dlatego warto je zapamiętać.
Córka jest to dziecko płci żeńskiej. Określenia używa się w odniesieniu do rodziców. Dawniej córka naturalna to nieślubne dziecko, a z kolei córka chrzestna to nazwa, używana w odniesieniu do rodziców chrzestnych. Dziewczynka, którą trzymali podczas ceremonii, jest ich córką chrzestną.
Przykłady poprawnej pisowni
Moja córka kończy jutro osiemnaście lat, dlatego pomogłem jej przygotować przyjęcie w domu.
To są walizki jego córki, dobrze by było, gdybyś pomógł zanieść je na górę, do jej nowego pokoju.
Czy Twoja córka już jest w liceum? Lata tak szybko lecą, a dzieci dorastają, że straciłem rachubę.
Niepoprawna pisownia
Ta naprawdę dawniej słowo Córka pisało się: Curka, przez u otwarte i zawsze z dużej litery – wystarczy sięgnąć po stare księgi parafialne lub dawne listy. Obecnie mowa Polaków, ortografia i sposób wysławiania zmieniła się bardzo mocno i cały czas się zmienia. Co do powstania obecnej, nieprawidłowej dla języka Polskiego formy pisanej Córka, być może miał wpływ okres zaboru Carskiego a później nie zawsze słuszne odpieranie się na pisowni Ruskiej – w tym konkretnym przypadku od Starocerkiewnego słowa Cora.
Nasza strona niestety nie zajmuje się słowami slangowymi.
Uwu czy Ówó?
Dobrze
Czyli która wersja poprawna..?