Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: cokolwiek to zaimek nieokreślony odnoszący się do jakiegoś przedmiotu, który jednak jest bliżej niesprecyzowany – jakikolwiek bądź dowolny. Inne znaczenia tego słowa to obojętnie który, byle co, wszystko jedno co, niezależnie od okoliczności, minimalnie oraz odrobinę. Poprawną formą zapisu jest wyłącznie pisownia razem. Wynika ona z zasady ortograficznej, która właśnie w taki sposób każe zapisywać wszystkie wyrazy, które kończą się na -kolwiek (ale też te kończące się na -naście, -set, -dziesiąt, -krotny). Przykładowe synonimy cokolwiek to: co bądź, coś, co popadnie. Popularnym, wartym odnotowania związkiem frazeologicznym z tym słowem jest: cokolwiek powiesz po łacinie, brzmi mądrze.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie mam pomysłu co dziś zjeść, zamów mi cokolwiek, albo to samo co Ty zamawiasz.
Cokolwiek właśnie przebiegło nam drogę, możemy mówić o wielkim szczęściu, że w to nie uderzyliśmy.
Jesteśmy świetnie przygotowani do tej misji, cokolwiek się wydarzy na pewno podołamy.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Dziękujemy za obszerny komentarz, część uwag została uwzględniona. Pozdrawiamy! 🙂
Pierwszy raz tu trafiłem i bardzo doceniam Wasze zaangażowanie. A skoro jest miejsce na komentarze, pozwólcie – proszę – że zamieszczę trzy szybkie:
– w zdaniu „Przykładowe synonimy cokolwiek to: co bądź, coś i co popadnie.” ostatni spójnik „i” powinien być zastąpiony przecinkiem; rzecz w tym, że oryginalna interpunkcja sugeruje rozdział logiczny na „co bądź” oraz „coś i co popadnie”, prawda? Spójnik „i” jest przecież królem łączników, dlatego takie tworzy wrażenie:)
– Poza tym sam definiowany wyraz lepiej by wyglądał w cudzysłowie: inaczej zawiera się w ciągu zdania, które – choć zrozumiałe dzięki kontekstowi – nie zostało zapisane precyzyjnie.
Czy nie lepiej wygląda „Przykładowe synonimy słowa „cokolwiek” to: co bądź, coś, co popadnie.”?
– w przykładowych zdaniach brakuje wielu przecinków,
a także (na pewno przez nieuwagę) słówka „co” w pierwszym z nich. Prawidłowo było by: „Nie mam pomysłu, co dziś zjeść, zamów mi cokolwiek, albo to samo, CO Ty zamawiasz.”
Warto przy tym pamiętać, że zdania podrzędne muszą być oddzielane przecinkami. Bo czy „Twoja stara piła leży w piwnicy” znaczy to samo, co „Twoja stara piła, leży w piwnicy”?
Co kol wiek powinno się pisać!!!!!111!! Tak jest poprawnie!!!!!!111!!!!@!!!
ok, cokolwiek. ale generalnie to mi to pomogło więc dzięki za profesjonalne wyjaśnienia
Ja też dzięki takim serwisom mam teraz mniejsze kłopoty z ortografią. Może w przyszłym roku szkolnym będę mieć wreszcie 5 z języka polskiego, bo na razie jeszcze trochę mi brakuje. Cały czas się jednak doszkalam i wiem, że „cokolwiek” trzeba zapisywać razem.
Ci mają problem z pisownią pewnie chętnie skorzystają z takiej porady. Ja na szczęście już ten etap mam za sobą. Dzisiaj – między innymi dzięki pomocy takich serwisów – udało mi się opanować pisownię wielu naprawdę trudnych słów.
Dzięki troszkę to mi rozjaśniło, bo akurat nie mam żadnego słownika żeby sprawdzić i potwierdzić swoje przeczucia co do pisowni razem czy osobno…
ktoś mi powie czemu taki zapis..?