Poprawna pisownia, znaczenie: powyższy rzeczownik nazwę bierze od wykonywanego przez siebie ruchu, czyli wahania. Najprawdopodobniej został on zapożyczony z języka czeskiego, w którym występuje czasownik váhat, czyli wahać się. Uzasadniałoby to w sposób wystarczający jego pisownię. Jednak w języku polskim jest jeszcze jedna zasada, która mogłaby ją wyjaśnić, a mianowicie – należy zapamiętać, że h zapisujemy wówczas, gdy w wyrazie pokrewnym lub też w innej formie tego samego wyrazu wymienia się na g. W tym przypadku wahać – waga albo wahać – wagować (staropolskie wahać).
Wahaczem nazywamy dźwignię, która porusza się ruchem wahadłowym i używana jest między innymi w samochodach i innych pojazdach mechanicznych czy też w maszynach wiertniczych.
Przykłady poprawnej pisowni
Po odstawieniu mojego auta do mechanika, dowiedziałem się, że wahacz powinien być wymieniony już jakiś czas temu.
Wahacz to sztywny element mechanizmu, który wykonuje cykliczny ruch obrotowy wokół stałej osi o ograniczonym kącie obrotu.
Wahacz jest odpowiedzialny za połączenie zwrotnicy koła z nadwoziem samochodu.
Niepoprawna pisownia
Wahacz to część zawieszenia samochodu, zwłaszcza jak się ma zawieszenie wielowahaczowe, bo można mieć też zwykłą i zarazem tańszą (ale też gorszą) belkę skrętną
to nie jest prawda…