Poprawna pisownia, znaczenie: jest to wyraz, który w języku polskim ma wiele znaczeń i co więcej – może pełnić funkcję dwóch różnych części mowy. Jako rzeczownik, nazywa postawę ciała, stan, w jakim ciało znajduje się w danej chwili. Mówimy tak również na czyjeś stanowisko lub zachowanie w konkretnej sytuacji, które ma na celu przekazanie naszego niezadowolenia lub teatralnej niechęci.
Poza jako przyimek oznacza, że coś znajduje się na zewnątrz jakiegoś pomieszczenia czy zamkniętej przestrzeni, inaczej: na zewnątrz. Kolejne jego znaczenie to synonim oprócz – wyłączamy nim ze zbioru jeden lub kilka elementów. Ciekawostką jest fakt, że możemy nim opisać również włączanie do zbioru elementów jednego lub kilku z nich. Za jego pomocą możemy również przekazać informację, że dany stan rzeczy, zdarzenie miało miejsce w innym środowisku niż wskazuje na to rzeczownik.
Należy zapamiętać, że bez względu na funkcję, jaką wyraz ten pełni w zdaniu oraz na jego kontekst, należy zawsze zapisywać go łącznie.
Przykłady poprawnej pisowni
Przyjęta przez nią poza sugerowała, że czuje się bardzo niekomfortowo.
Poza pomadką ochronną, zawsze w torebce noszę też krem do rąk i okulary przeciwsłoneczne.
Lubię wszystkich ze swojej grupy studenckiej, może poza Markiem.
Niepoprawna pisownia
Ciężko momentami skojarzyć pewne rzeczy… Z jednej strony funkcjonuje słówko „po”, więc mogłoby być poprawne „po za”. Z drugiej strony skoro jest „poza” jako zachowanie, to poza czymś czy kimś może być pisane w ten sam sposób i nie ma problemu. Ciężko to wszystko wytłumaczyć komuś z innego kraju, a właśnie staram się to zrobić!
Kolejne słówko, które niejednej osobie naprawdę przysporzy kłopotów. Długo sam się do nich zaliczałem. Na szczęście udało mi się zapamiętać, jak to prawidłowo napisać. Dzisiaj nie mam już z tym problemów.
To logiczne, że tak to zapisujemy, mi by nie przyszło do głowy zapisać to rozdzielnie jako dwa słowa, ale ludzie mają fantazję, oj mają więc nic już mnie nie zdziwi 😀
dziękuję!