Pomimo identycznego brzmienia, oba wyrazy oznaczają zupełnie coś innego, dlatego bardzo ważne jest opanowanie zasad stosowania każdego z nich. Warto podkreślić, że w większości przypadków poprawna będzie forma zważyć, ponieważ wariant zwarzyć pomimo, że poprawny, jest przestarzały i używany coraz rzadziej (przeglądarki internetowe mogą wręcz podkreślać go jako błąd) – posiada także węższe spektrum znaczeń, a więc i zastosowań. Mimo tego zachęcamy do lektury definicji i przykładów, a w razie niejasności także do pozostawienia pytania do naszej redakcji w sekcji komentarzy

Poprawna pisownia

zważyć

Poprawna pisownia, znaczenie: zważyć to aspekt dokonany od czasownika ważyć. Oznacza on: określić ciężar kogoś lub czegoś przy użyciu wagi, ocenić w przybliżeniu ciężar czegoś trzymanego w ręce, a także – zwrócić na coś szczególną uwagę. Czasownik ten powinien być zawsze zapisywany przez ż, co uzasadnia obowiązująca we współczesnej polszczyźnie zasada, nakazująca pisownię tej spółgłoski, kiedy w innej formie tego samego wyrazu lub w wyrazie pokrewnym wymienia się na g. W tym przypadku piszemy ważyć, bo waga.

Przykłady poprawnej pisowni

Nie zapomnij dokładnie zważyć wszystkich składników.
Po kilku tygodniach folgowania sobie z jedzeniem, nie chciałam się zważyć.
Na wizycie u lekarza niemowlę trzeba będzie zważyć, zmierzyć i dokładnie zbadać.


Poprawna pisownia

zwarzyć

Poprawna pisownia, znaczenie: zwarzyć z kolei to nieco przestarzały już czasownik, ciągle jednak pojawiający się zarówno w języku mówionym, jak i pisanym. Jego znaczenie to: zepsuć mleko lub śmietanę wskutek nagłego ogrzania lub połączenia z gorącym płynem, zepsuć czyjś dobry humor lub nastrój, a także spowodować zwiędnięcie roślin (mówimy tak wówczas o mrozie lub upale).

Przykłady poprawnej pisowni

W naszej książce znajdziesz wskazówki jak nie zwarzyć śmietany, co zrobić, by mięso zawsze było kruche oraz jakie akcesoria kuchenne warto mieć zawsze pod ręką.
Jechałam tak długo z zakupami na tylnym siedzeniu, że mleko zdążyło się zwarzyć.
Bałam się, że jeśli wspomni o polityce, to świąteczna atmosfera mogłaby się nieco zwarzyć.