Obie poniższe formy, choć z pozoru bardzo podobne, oznaczają zgoła co innego. Warto zapamiętać znaczenie każdej z nich, by później prawidłowo je stosować – tu szczególnie warta podkreślenia jest informacja, że wymienne stosowanie tych słów to błąd językowy. Aby go nie popełnić zapoznaj się z naszymi definicjami i przykładami użycia w zdaniu.
Poprawna pisownia, znaczenie: forma zborze to odmieniony w miejscowniku i wołaczu rzeczownik zbór. W ten sposób nazywamy lokalną wspólnotę wiernych kościołów protestanckich oraz niektórych ugrupowań nieprotestanckich. W dawnej polszczyźnie termin ten oznaczał zbiorowisko, skupienie ludzi, ale również synod czy sobór, czyli zjazd wyższych duchowych.
Przykłady poprawnej pisowni
Wczoraj w zborze usłyszałam bardzo mądre słowa o miłości i szacunku do drugiej osoby.
Miłego wieczoru. Do zobaczenia w zborze w niedzielę rano.
Pastor poprosił, by wierni w zborze mieli zawsze wyciszone telefony.
Poprawna pisownia, znaczenie: zboże to rzeczownik, określający roślinę z rodziny traw, która uprawiana jest dla jadalnego ziarna. Korzenie tego wyrazu sięgają aż do czasów języka prasłowiańskiego, w którym oznaczał on dobrobyt, szczęście. Wraz z ewolucją języka, zaczęto tak nazywać roślinę, której ziarno jest w stanie nakarmić ogromną ilość osób.
Przykłady poprawnej pisowni
Płonące zboże szybko zwróciło uwagę przejeżdżających drogą osób.
Ze względu na panującą w tym roku suszę, zboże znacznie zdrożało, co znaczy, że również chleb będzie coraz droższy.
Młodzież weszła na pole, by wykorzystać zboże jako plener do robienia sobie zdjęć.
Nie znałam słowa zbór, a więc i jego formy odmiany „zborze”, więc tekst był dla mnie bardzo pomocny i nauczył mnie czegoś nowego