Poprawna pisownia, znaczenie: terminem tym określamy brata matki lub obecnie również brata ojca (dawniej nazywano go stryjem, dziś ta nazwa wychodzi już z użycia). Wujkiem nazywamy również męża ciotki, ale także członka rodziny, z którym nasze pokrewieństwo nie jest do końca ustalone. Jest to zdrobnienie od rzeczownika wuj.
Jedyną poprawną formą zapisu tego terminu jest pisownia przez u. Jako że wyraz wujek funkcjonuje w języku polskim od wielu lat, można z powodzeniem założyć, że jest to określenie o pochodzeniu rodzimym, czyli należy je zapisywać zgodnie z tradycją historyczną, a więc przez u.
Przykłady poprawnej pisowni
Mój wujek wczoraj przywiózł mi i mojej siostrze szczeniaka.
Nie mogę sobie przypomnieć, jak dokładnie spokrewniony jest ze mną wujek Michał.
Aniu! Przyjechał wujek z ciocią, zejdź i usiądź z nami.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Nawet nie myślałem, że można popełnić błąd w takim słowie – a raczej aż tyle błędów! Jak się tak dobrze zastanowić, to niektórzy faktycznie mogą mieć problem i kojarzyć „wujka” z „wójtem”… Dobrze, że ja znam poprawną pisownię!
Takie prosto słowo, a niektórzy mogliby się zdziwić, gdyby zobaczyli ile osób pisze to z błędem. Naprawdę! Uczniowie szkoły średniej nie wiedzą, przez jakie „u” pisze się „wujek”. Dlatego edukujcie dalej.
Fajnie, że ktoś dodał wszystkie znaczenia tego słowa, redakcja się chyba ocknęła w końcu i też już dodała bo jest opis słowa i jest wyjaśnione jakie osoby w rodzinie może oznaczać – wcześniej pewnie nie było i stąd taki komentarz
Czad
Wujek 🙂 Warto dodać co to dokładnie oznacza, czyli jakie osoby mogą się kryć pod tym zwrotem, a więc wujkiem może być:
-Brat ojca
-Brat matki
-Kuzyn ojca
-Kuzyn matki
-Małżonek ciotki