Obie poniższe formy funkcjonują we współczesnej polszczyźnie, każda z nich pełni jednak w zdaniu inną funkcję oraz oznacza coś innego, dlatego stosowanie ich zamiennie byłoby błędem ortograficznym. Aby go nie popełnić przeczytaj przygotowane przez naz omówienie każdego ze słów, a w przypadku dalszej niepewności skorzystaj z sekcji komentarzy, aby zadać tam pytanie do naszej redakcji.

Poprawna pisownia

wstanie

Poprawna pisownia, znaczenie: wstanie to czasownik dokonany wstać, odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej w czasie przyszłym. Jego znaczenie to: zmienić pozycję ciała z leżącej czy siedzącej do stojącej, wyjść z posłania po odpoczynku, drzemce lub śnie nocnym, a także: zaprzestać wykonywania czynności w pozycji siedzącej.

Przykłady poprawnej pisowni

Moja siostra obiecała, że kiedy tylko wstanie, to wybierze się ze mną na zakupy.
W taką pogodę jestem pewna, że mój pies nie wstanie nawet z legowiska i będę musiała wyciągać go na spacer.
Powiedział, że jeśli nie wstanie i nie napisze do dziewiątej, to żeby do niego zadzwonić.


Poprawna pisownia

w stanie

Poprawna pisownia, znaczenie: w stanie jest wyrażeniem przyimkowym, czyli połączeniem przyimka z inną częścią mowy. W tym przypadku jest to rzeczownik, ale w wyrażeniach przyimkowych występują również przysłówki, liczebniki oraz zaimki. W języku polskim obowiązuje zasada, nakazująca osobny zapis większości wyrażeń przyimkowych i tak też jest w omawianym przypadku. Sformułowanie to często występuje w konfiguracji być w stanie i oznacza wówczas: móc, potrafić, znajdować się w jakiejś sytuacji.

Przykłady poprawnej pisowni

Myślę, że w przyszłym roku będę już w stanie kupić sobie samochód.
Rozmawiałam z nim, jednak nie był w stanie mi pomóc.
Zatrudniony mechanik był w stanie błyskawicznie naprawić usterkę w moim aucie.