W zależności od zapisu poniższych wyrazów ich znaczenia zmieniają się diametralnie, dlatego warto przyswoić sobie zasady stosowania każdego z tych słów. Dzięki temu nie popełnimy błędu polegającego na ich wymiennym stosowaniu lub użyciu słowa nie pasującego do kontekstu zdania. Pomocne w tym będą z pewnością definicje i przykłady praktycznego użycia, przygotowane przez naszą redakcję. Dodatkowo, w przypadku dalszych wątpliwości przypominamy, że aktywnie odpowiadamy na pytania użytkowników zadawane w sekcji komentarzy pod artykułem.

Poprawna pisownia

wierzy

Poprawna pisownia, znaczenie: wierzy to odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej czasownik wierzyć. Oznacza on: uważać coś za prawdziwe, mimo braku dowodów na prawdziwość tego, wyznawać jakąś religię, a także: ufać komuś, uważać, że ten ktoś ma rację. Zapis tego czasownika można łatwo uzasadnić – dla przypomnienia, rz zapisujemy wówczas, gdy w innej formie tego samego wyrazu lub w wyrazie pokrewnym wymienia się na r. W tym przypadku piszemy wierzyć, bo wiara.

Przykłady poprawnej pisowni

Biedny chłopak wierzy we wszystko, co powie mu ta jędza.
Trener cały czas powtarzał, że wierzy w nasze zwycięstwo.
Moja mama zawsze we mnie wierzy, nieważne, ile razy coś mi się nie uda.


Poprawna pisownia

wieży

Poprawna pisownia, znaczenie: wieży z kolei to rzeczownik wieża, odmieniony w dopełniaczu liczby pojedynczej. Terminem tym określamy figurę szachową, która może poruszać się wyłącznie w rzędach i kolumnach. Wieżą jest również budowla o małej płaszczyźnie podstawy w stosunku do wysokości; dodatkowo jest to element sprzętu muzycznego, przeznaczony do odtwarzania muzyki. W żargonie wojskowym z kolei mówi się tak na wystający ponad korpus element wojskowych pojazdów, okrętów, umocnień z zamontowanym działem.

Przykłady poprawnej pisowni

Na zdjęciu widać jedynie czubek okazałej wieży.
Dziś rozpoczął się remont elewacji wieży znajdującego się w sercu naszego miasta ratusza.
Od dziś w każdy weekend turyści będą mogli korzystać z wieży widokowej na Chełmcu.