Choć tak podobnie brzmiące, oba wyrażenia oznaczają zupełnie coś innego, a co więcej – są też różnymi częściami mowy. Warto poznać różnice znaczeń, aby nie popełnić błędu polegającego na użyciu słowa nieadekwatnego do kontekstu zdania. Poniżej przygotowaliśmy definicje dla oby wyrazów, a także przykłady ich praktycznego użycia w zdaniach. Gdyby te informacje były niewystarczające do rozwiania Twoich wątpliwości pamiętaj, że zawsze możesz zadać naszej redakcji pytanie w sekcji komentarzy pod artykułem.

Poprawna pisownia

waz

Poprawna pisownia, znaczenie: waz to rzeczownik waza, odmieniony w dopełniaczu liczby mnogiej. Wazą nazywamy głębokie i szerokie naczynie, najczęściej posiadające dwa uchwyty i przykrywkę, w którym podajemy na stół zupę lub poncz.

Przykłady poprawnej pisowni

Dwie z tych waz zostały przekazane mojej mamie jako cenna pamiątka rodzinna.
W jednej z tych waz znajduje się zupa grzybowa, natomiast w drugiej słodki poncz.
Podczas pożaru zginęło wiele z cennych waz, których wytworzenie datowane było na XIX wiek.


Poprawna pisownia

was

Poprawna pisownia, znaczenie: was z kolei to zaimek wy, który został odmieniony w dopełniaczu, bierniku i miejscowniku. Wy to inaczej druga osoba liczby mnogiej – zarówno w rodzaju męskoosobowym jak i niemęskoosobowym. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu była to forma grzecznościowa, za pomocą której zwracano się do pojedynczej osoby. Tytułowano tak również osoby podwładne (szczególnie w wojsku) lub służące – dziś taki zwrot byłby uznany za pozbawiony szacunku i niekulturalny.

Przykłady poprawnej pisowni

Nie dam rady sama wnieść tych zakupów, jeden z Was musi mi pomóc.
Teraz proszę Was o chwilę ciszy i skupienia.
Przepraszam Was, jednak muszę odwołać jutrzejsze zajęcia.