Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz szyi jest to odmieniona w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku liczby pojedynczej forma rzeczownika szyja. Szyją z kolei nazywamy część ciała, która łączy głowę z korpusem. Dawniej mówiono tak również na węższą część butelki, choć znacznie częściej używano formy zdrobniałej – szyjka.
Należy zapamiętać, że omawiany wyraz zapisujemy wyłącznie przez i. Motywuje to reguła, która mówi, że bez względu na wymowę, po samogłosce nie należy zapisywać połączenia ji, a jedynie i. Oczywiście błędy w zapisie wynikają głównie z niewystarczająco starannej artykulacji, nie należy się nią jednak sugerować.
Przykłady poprawnej pisowni
Na szyi nosiła medalion, w którym ukryte było zdjęcie jej pierwszej miłości.
Aktorce tej zazdroszczę przede wszystkim długiej i smukłej szyi.
Mój brat na szyi ma niewielką bliznę – pamiątkę niefortunnego upadku z roweru.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Nie ja pisze JI i jest git
Chyba nie tak oczywiste słowo i faktycznie niektórzy mają z tym problem, fajnie, że można na taką stronę zajrzeć i upewnić się jak powinno się napisać prawidłowo. Warto zajrzeć i nie robić głupich błędów.
Chciałoby się powiedzieć „na szyi bo naszyjnik” i to by była skucha wielka bo naszyjnik jest przez j, a na szyi jest przez i. Głupi ten język polski okrutnie, ale co poradzisz, trzeba ogarnąć i tyle
Z tym zapisem wiele osób ma poważne problemy! Skoro „szyja”, „szyję” i tak dalej, to przydałoby się zapisywać „szyji”. Ja się nauczyłem poprawnej formy, ponieważ WORD ciągle podkreślał moją wersję jako niepoprawną. Ma być „szyi” – zawsze!
Jak ja nie lubie polskiego .-.
To sie tyczy Kaja i np. Pisze do kai
Bardzo przydatna strona która jest świetna! Poleciłem już znajomym!
Dzięki temu w końcu to rozumiem 🙂
Aha no dobra, zakładam, że skoro tak napisaliście to macie rację.
Szyi no przecież, że szyi, jeszcze szyii dopisali, szaleństwo!
Szyi, szyji, szyii, matko kto to wymyśla?
na szyi jest poprawnie, ale to ciekawe bo przecież pisze się „szyja” a nie „szyia”