Niepoprawna pisownia
W oparciu o aktualnie obowiązujące zasady języka polskiego należy uznać, że jedynym poprawnym zapisem jest forma z powrotem – czyli pisownia z przyimkiem z w sposób rozdzielny. Każdy inny sposób zapisu będzie błędem językowym. Błędy te wynikać mogą z podobnych konstrukcji językowych, które w przeszłości zapisywane były w sposób zbliżony (etymologicznie osobno zgodnie z regułą, która obowiązywała do roku 1938), jednak wskutek reform językowych wyewoluowały – ewolucję tę ominęła jednak pisownia z powrotem! Przykłady zwrotów mogących wprowadzać w błędny zapis spowrotem stanowią: spoza, spomiędzy, sprzed oraz sponad. Mamy nadzieję, iż powyższe wyjaśnienie rozwiewa wszelkie wątpliwości. Pamiętajcie, że w przypadku niejasności możecie się zapoznać z przykładami zastosowania w zdaniu lub napisać swoje pytanie w sekcji komentarzy – wszystkie czytamy i na wszystkie odpowiadamy!
Poprawna pisownia, znaczenie: fraza przysłówkowa, poprzez użycie której wyrażamy: ponownie, jednak z tą różnicą, że tym razem w kierunku powrotnym (obierając kierunek przeciwny do pierwotnego). Z powrotem może również oznaczać znowu przywracając pierwotny stan. Przykładami synonimów są: na powrót, znowu, na nowo i nazad. W gwarze istnieją też synonimy: abarotna i abarot, zaś na śląsku można też powiedzieć nazod lub curig.
Przykłady poprawnej pisowni z powrotem
Robert chodził tylko w tę i z powrotem, nie mógł usiedzieć na miejscu wiedząc, że jego dziewczyna walczy o życie w szpitalu.
Droga tam i z powrotem pokonana jednego dnia to zdecydowanie za dużo na moje siły, następnym razem musimy rozbić taką podróż na dwa osobne dni.
Pamiętaj, żebyś jadąc z powrotem wstąpił do sklepu i kupił to, o co prosiłam.
Zawsze ustawiam te stoły w taki sposób, a potem nieznana mi osoba z powrotem ustawia je na odwrót, mam wrażenie, że moja praca nie ma sensu.
Niepoprawna pisownia
Spowrotem SJP
Ciekawostką jest, że pisownia spowrotem posiada swój wpis w słowniku sjp (jest to jeden ze słowników języka polskiego) i co ciekawe pod wpisem tym (pustym, ponieważ jest to pisownia niepoprawna) widnieje blisko sto komentarzy użytkowników, co pozwala nam sądzić, iż jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych w języku polskim.
Spowrotem synonim
Pisownia spowrotem jest rzecz jasna niepoprawna, jednak pisownia prawidłowa, czyli z powrotem posiada następujące synonimy pogrupowane według popularności ich występowania: wstecz, do tyłu, w tył, ku tyłowi oraz nazad. Wszystkie one kwalifikują się do jednej grupy znaczeniowej związanej z zawracaniem. W podstawowym opisie słowa powyżej wyszczególniliśmy także synonimy gwarowe i lokalne, obowiązujące na Śląsku.
Spowrotem PWN
Również słownik PWN nie odnotowuje pisowni spowrotem, co utwierdza nas w przekonaniu co do jej niepoprawności.
Spowrotem słownik ortograficzny
spowrotem nie występuje w poprawnej ortograficznie polszczyźnie. Istnienie takiej formy jest motywowane fonetycznym zapisem popularnego wyrażenia przyimkowego z powrotem.
Spowrotem SJP PWN
Tak jak zostało to zaznaczone wyżej pisowni spowrotem nie odnotowuje żaden z tych słowników, to znaczy zarówno np. Wielki słownik ortograficzny PWN pod redakcją E. Polańskiego, jak również słownik SJP, będący dziełem zbiorowym internetowych twórców.
Poprawna jest wersja „z powrotem”. Wiele osób ma problemy z poprawnym zapisem, z uwagi na wymowę, gdzie zwykle pojawia się jednak „s”. Ja zapamiętuję tak, że coś można zrobić po powrocie, albo przed powrotem. Skoro tamte słówka zapisujemy osobno, to „z powrotem” tak samo.
Pewnie niejedna osoba ma z tym słowem problem. Mnie osobiście słówko to sprawiało duże trudności. Pociesza mnie fakt, że nie jestem jedyna i mnóstwo osób źle je pisze. Mnie ostatecznie udało się zapamiętać.
Wielu osobom wydaje się, że skoro poprawny jest zapis „wychodzić spod”, to znaczy, że tutaj będzie „spowrotem”. Jest to jednak błąd – poprawna forma to „z powrotem”. Język polski jest trudny, niestety!
pomocne, przydatne i całkiem zmyślnie pokazane. dzięki, mi pomogło i jestem na tak dla takich stronek!
Takie nawet, nawet. Na szczęście jutro mam z tego dyktando 🙂
bardzo fajne pomogło mi w pracy domowej gorąco polecam
to rozumiem, prosto i na temat, bez zbędnego owijania w bawełnę!
dzięki za pomoc i wyjaśnienia 🙂
Dzięki, teraz mogę pokazać to mojej koleżance, że się myliła haha 😛
spowrotem – nie bo przez „s” i razem, z powrotem będzie dobrze! fajna stronka tak w ogóle
żeby czasem się nie pomylić to zawsze jak nie jestem pewna wchodzę tu na tą stronkę i patrzę jak jest dobrze i póki co wypracowania wychodzą trochę lepiej bo mniej ortów robię 😛
Ja to piszę poprawnie, ale rozumiem, że mogą być osoby piszące zpowrotem lub spowrotem – moje znajome często tak piszą. To chyba wynika z czytania zbyt małej liczby książek, potem wystarczy, że raz zapisze się błędnie i taka oto błędna pisownia utrwala nam się w głowach. Dodatkowo autokorektę często mamy wyłączoną a znajomi nie mówią nam, że pisownia której używamy jest niepoprawna.
Strona słusznie zauważa, że pisownia „spowrotem” niezależnie od okoliczności będzie niepoprawna. Chociaż jak wiemy język ewoluuje i w przypadku niedostatecznej edukacji może się okazać, że powszechność występowania błędnej pisowni będzie tak duża, że zostanie ona (o zgrozo!) uznana za poprawną. Historia zna wiele takich przypadków, ja jednak piszę zawsze „z powrotem” i niczym „grammarnazi” poprawiam każdego kto napisze „spowrotem” – walczmy o poprawność językową i pozostawienie tej formy tak jak obecnie. Dziękuję za uwagę 😉
ja pisze szprowrotem
W końcu rozumiem 🙂
Z powrotem będzie dobrze, spowrotem i zpowrotem – nieprawidłowe formy. Dziękuję i pozdrawiam, napisałam tylko po to, żeby sobie powtórzyć jeszcze raz :d