Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: słowo poszedłem oznacza, że wypowiadający się mężczyzna udał się gdzieś pieszo, znalazł się w jakimś miejscu o własnych siłach i w jakimś celu.
Wyraz poszedłem jest jedynym poprawnym z podanej pary. Jego pisownia uwarunkowana jest zasadą, że w czasie przeszłym formy czasowników tworzone są na podstawie przeszłych form trzecioosobowych poprzez dodanie do nich odpowiedniej końcówki. W tym przypadku podstawą jest więc wyraz poszedł, do którego dodajemy końcówkę -em. Może odnosić się także do wstąpienia do jakiejś organizacji albo nowej grupy społecznej.
Przykłady poprawnej pisowni
W ubiegłym tygodniu trzy razy poszedłem do teatru, ponieważ tego zażyczyła sobie moja żona.
W środę poszedłem do niej do domu, ale okazało się, że jeszcze jest chora i nie możemy rozmawiać.
Kiedy poszedłem do nowej szkoły, wszystko wydawało mi się bardzo trudne i pracochłonne.
Możecie być zszokowani, ale co jeżeli mężczyźni nie powinni właśnie pisać „poszłem” zamiast „poszedłem”?!
A to wszystko dlatego, że zasada w której to czas przeszły tworzy się na podstawie form trzecioosobowych jest wielokrotnie łamana, bowiem w języku polskim istnieje ogrom wyjątków od tej reguły, np. czasownik „móc” – ja mogłem, ty mogłeś, ale on mógł. Tak samo jak „schnąć” – ja schłem, ty schłeś, ale on sechł. Idąc więc tropem czasownika „schnąć” utworzenie form czasownika „pójść” z formami typu: ja poszłem, ty poszłeś, ale on poszedł powinno być w pełni uzasadnione. Poszedłem byłoby zrozumiałe, gdyby mężczyźni mówili „ja sechłem”, a niestety tak nie jest. O dziwo problem związany z wielokrotnym łamaniem tej zasady został ostatnio poruszony w pewnym artykule:
[linkedin]/pulse/w-ukrainie-zamiast-na-prosi%25C5%2582bym-takim-razie-u%25C5%25BCywa%25C4%2587-posz%25C5%2582em-k%25C4%2585dziela/
podeszedł jak się pisze podeszedł
Poprawna forma to naszedłem,
naszłemjest niepoprawne.naszłem czy naszedłem?
dzięks 😛