Zarówno wyraz panną jak i pannom pochodzi od tego samego wyrazu podstawowego, a mianowicie rzeczownika panna. Terminem tym określamy kobietę, która nigdy nie była mężatką, lecz również mówimy tak po prostu na dziewczynę, młodą kobietę, czy też potocznie na partnerkę lub sympatię. Jest to również nazwa jednego z dwunastu znaków zodiaku. Dawniej, w języku staropolskim wyraz panna określał dziewicę. Obie przedstawione formy deklinacyjne oznaczają co innego, a więc nie mogą być używane zamiennie. Przestudiuj definicje i przykłady użycia w zdaniu, aby wiedzieć, w jakiej sytuacji użyć której z nich. W razie niepewności napisz swoje pytanie w komentarzu pod artykułem, a nasza redakcja postara się na nie odpowiedzieć najszybciej, jak to możliwe.

Poprawna pisownia

panną

Poprawna pisownia, znaczenie: słowo panną to rzeczownik bazowy odmieniony w narzędniku liczby pojedynczej. Należy zapamiętać, że we współczesnej polszczyźnie obowiązuje zasada motywująca zapis tej formy – mówi ona, że części mowy takie jak rzeczowniki, przymiotniki, zaimki, liczebniki oraz imiesłowy rodzaju żeńskiego odmienione w narzędniku liczby pojedynczej powinny być zawsze kończone na ą.

Przykłady poprawnej pisowni

Kiedy byłam jeszcze panną, Ania była moją najlepszą przyjaciółką.
Moja nowa sąsiadka mieszka sama, więc chyba jest jeszcze panną.
Stary, nie wiem jak Ci dziękować, że zapoznałeś mnie z moją panną.


Poprawna pisownia

pannom

Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz pannom z kolei to forma bazowa odmieniona w celowniku liczby mnogiej. Zgodnie z odpowiednią zasadą językową, na końcu tego typu postaci deklinacyjnych powinna zawsze znajdować się końcówka om.

Przykłady poprawnej pisowni

Nasz planner pomoże wszystkim pannom młodym w zorganizowaniu ich wymarzonego wesela.
Wszystkim Pannom radzimy, by w tym tygodniu nie wchodziły w żadne interesy z Baranami.
Ubezpieczyciele zazwyczaj proponują droższe OC pannom i kawalerom.