W zależności od pisowni omawianego wyrażenia jego znaczenie zmienia się diametralnie, dlatego warto poznać zasady, którymi powinniśmy się kierować podczas jego zapisywania. W związku z różnymi znaczeniami poniższych zwrotów nie można stosować wymiennie – aby nie popełnić błędu przeczytaj przykłady i definicje przygotowane przez naszą redakcję, a w razie wątpliwości pozostaw swoje pytanie w sekcji komentarzy.

Poprawna pisownia

niezwykły

Poprawna pisownia, znaczenie: niezwykły to zaprzeczony za pomocą partykuły nie przymiotnik zwykły. Wyraz ten w większości przypadków należy zapisywać razem, w myśl zasady nakazujące łączny zapis nie z przymiotnikami w stopniu równym. Niezwykły oznacza: wybitny, wyróżniający się, nietypowy, rzadko spotykany, rewelacyjny, czarodziejski, baśniowy, dziwny.
Uwaga. Wyjątkiem są tutaj sytuacje, kiedy partykuła nie w zdaniu ma pełnić funkcję zaprzeczenia i przedstawiona jest wyraźna alternatywa zaprzeczonego określenia. Taką konstrukcję zapisujemy osobno.

Przykłady poprawnej pisowni

Kosmiczny teleskop Hubble’a uchwycił niezwykły moment umierającej gwiazdy.
Na zakończenie roku szkolnego najlepsi uczniowie otrzymali niezwykły prezent – opłacone z góry wakacje nad morzem.
Występ aktora był niezwykły – byłam nim oczarowana jak nigdy.


Poprawna pisownia

nie zwykły

Poprawna pisownia, znaczenie: nie zwykły to z kolei zaprzeczony czasownik nieprzechodni dokonany zwyknąć, odmieniony w trzeciej osobie liczby mnogiej. We współczesnej polszczyźnie obowiązuje zasada, nakazująca oddzielny zapis partykuły nie z osobowymi formami czasowników, stąd sformułowanie to zawsze piszemy rozłącznie. Nie zwykły oznacza: nie przywykły, nie są do czegoś przyzwyczajone, ale także: nie mają czegoś w zwyczaju.

Przykłady poprawnej pisowni

Szal, który kupiłam to nie zwykły element garderoby, ale świecące w ciemności cudeńko.
Paweł to pracownik nie zwykły, ale nadzwyczajnie wręcz poświęcony swoim obowiązkom.
Moje siostry do tej pory nie zwykły pracować w pełnym wymiarze godzin.
Młode zawodniczki nie zwykły się poddawać – po początkowych porażkach dopięły swego i zdobyły mistrzostwo Polski.
Kobiety w mojej rodzinie nie zwykły żyć na utrzymaniu męża – wszystkie ciężko pracowały.