Poprawna pisownia, znaczenie: jest to połączenie partykuły nie z przymiotnikiem w stopniu równym. Określenie to, zgodnie z istniejącą w języku polskim regułą, w większości przypadków należy zapisywać łącznie.
Wyrazem tym określamy coś niemającego dla kogoś znaczenia, niemającego na nic wpływu nieistotnego, nieposiadającego mocy prawnej, aktualnie nieobowiązującego, ale także coś nic nieznaczącego, pod warunkiem, że zabraknie w nim ważnego elementu.
Przykłady poprawnej pisowni
Wymuszone na kimś zeznania są nieważne. Wiesz o tym, prawda?
Święta Bożego Narodzenia bez najbliższych mi osób są dla mnie nieważne.
Nieważne, jak zachowywał się kiedyś, dla mnie liczy się to, że obecnie wyszedł na prostą.
Niepoprawna pisownia, wyjątek: jedyną sytuacją, kiedy dopuszczalna jest pisownia oddzielna, jest użycie tego terminu jako zaprzeczenia oraz przedstawienie dla niego alternatywy w tym samym zdaniu, na przykład: Nie ważne dokąd, ważne, że z Tobą.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Powinno być łącznie: Nieważne co stanie Ci na drodze, zawsze będę Cię wspierać.
„Nie ważne co stanie Ci na drodze, zawsze bede Cię wspierać”. Czy nie ważne nie powinno być tu napisane łącznie? Mam wątpliwości
Zasada pisowni mówi jasno: nieważne zawsze razem, jeśli tylko nie jest to wyraźne zaprzeczenie słowa ważne.
Lekcji to poprawna pisownia, a słówka na naszej stronie można wpisywać w pole wyszukiwania.
Lekcji, czy lekcjii? A może inna Odp.?
W sumie to z jednej strony pytanie czy to pisać osobno czy razem, ale z drugiej również trzeba wziąć pod uwagę jakie „ż” czy „rz” napisać. Więc tutaj faktycznie trzeba się pilnować jak będzie się pisało to słowo.
Dzięki
Sprzedam Opla
Chciałam skomentować alternatywę przedstawioną w wersji „nie ważne”. Po prostu nie będzie się nikomu mylić, jeśli napiszemy wówczas „Nie jest ważne dokąd…”. Warto, bo wtedy trzeba pamiętać tylko opcję pisaną łącznie (nieważne).
Z nie razem czy osobno. To naprawdę niełatwe zagadnienia, jeśli chodzi o naszą polszczyznę. Ja od zawsze miałam z tym problem i nieraz jeszcze mi się zdarza coś źle napisać. Dlatego zawsze chętnie czytam rozmaite wskazówki i wyjaśnienia.
Nieistotne to żaden zamiennik dla nieważne skoro problem zapisu nie łącznie lub rozłącznie nadal występuje 😛 Takie trochę „zamienił stryjek siekierkę na kijek”, a przy tym nie wiem czy znaczenie tych dwóch słów nie różni się czasem subtelnie…
Najlepiej napisać, że „coś nie jest ważne”, jeśli ma się problem z odpowiednim zapisem słowa „nieważne”. Niektórzy też stosują zamienniki – na przykład piszą, że coś jest nieistotne, chociaż w takim wypadku też trzeba zwrócić uwagę na partykułę „nie”.
dziękuję wam za to bardzo!
No liceum i ogółem edukację skończyłem kupę lat temu, ale dam sobie rękę uciąć, że nie z przymiotnikami piszemy razem, ale nieważne, co ja tam wiem.
Nieważne oczywiście zawsze pisownia łączna, chyba że coś nie – jest – ważne, trzeba sobie zawsze odpowiedzieć, czy słowo, które chcemy napisać to przymiotnik czy nie tylko 😉