Zarówno niedobrze, jak i nie dobrze, są poprawnymi formami, ale pod warunkiem, że zostaną użyte w odpowiednim kontekście i zgodnie z zasadami polskiej ortografii. W przypadku słowa niedobrze stosowana jest reguła, która mówi, że partykułę nie w połączeniu z przysłówkami zapisujemy razem. W kontekście wyrażenia nie dobrze przyjmuje się zasadę, że partykułę nie zapisujemy rozłącznie wówczas, gdy używana jest ona jako wykładnik zaprzeczenia i występuje przed przysłówkiem, a przy tym spełnia funkcję wprowadzania do zdania przeciwstawienia.
Poprawna pisownia, znaczenie: nie dobrze to zwrot używany do tego, aby wprowadzić do zdania nie tylko zaprzeczenie, ale również przeciwstawienie. Może podkreślać, jaka jest dana sytuacja.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie dobrze, ale wręcz wspaniale zagrali nasi piłkarze, dlatego na pewno pójdę na ich kolejny mecz.
Ty nawet nie dobrze, ale genialnie rozumujesz! Powinieneś iść na studia w przyszłym roku.
W twoim towarzystwie czuję się nie dobrze, ale wprost cudownie. Może będziemy częściej się spotykać?
Poprawna pisownia, znaczenie: niedobrze oznacza, że coś jest nie takie, jak trzeba. Może oznaczać, że coś jest złe pod względem zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Dotyczy złego skutku działania oraz złych zasad moralnych. niedobrze to również nieprzychylnie, nieodpowiednio, albo bez poczucia komfortu psychicznego. Odnosi się również o stanie organizmu, który czymś się zatruł.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie wiem, co ja zjadłem, że tak się czuję. Jest mi strasznie niedobrze, może to grypa żołądkowa?
Niedobrze, że nie zrobiłeś swojej pracy domowej, bo chcieliśmy iść grać w piłkę, a teraz rodzice cię nie wypuszczą.
To niedobrze, że nie było go wczoraj w pracy, zwłaszcza, że nie powiedział, iż go nie będzie.
Nie, poprawnie będzie: Niedobrze mi się spało.
Nie dobrze mi się spało. – czy to poprawna forma?
oj, oj nie dobrze
Poprawna pisownia to: Niedobrze, że nie działa program.
Jak się pisze nie dobrze, że nie działa program? Razem czy osobno?
Tutaj tak samo według tego jak pisze się nie z przymiotnikami i słowo chyba na tyle często używane, że błędy nie są tutaj jakoś często spotykane. Jak dla mnie to nie jest jakoś szczególnie problematyczne.
Piszemy rozdzielnie: nie najlepszy. Polecamy wpisywać słówka w pole do wyszukiwania na naszej stronie, wtedy odpowiedź pojawia się natychmiast, bez czekania.
nienajlepszy czy nie najlepszy ?
Formalnie nie ma w języku polskim konstrukcji takiej jak dokserowane, ale gdyby istniała poprawny byłby zapis łączny.
jak napisać dokserowane
Dokładnie tak jak tu pokazujemy, w kontekście źle pod względem fizycznym, zdrowotnym niedobrze piszemy łącznie.
Jak się pisze nie dobrze, jezeli chodzi o mdłości?
Tak, poprawnie.
Nie za dobrze to poprawnie napisane?
Dobrze ktoś napisał, że to wstyd mylić się w języku ojczystym, ale fakt jest też faktem, że język polski nie należy to łatwych… W słowie „niedobrze” tyle już błędów zrobiłam w swoim życiu, że faktycznie się wstydzę. Plus jest taki, że już się nauczyłam!
Kolejne słowo, które naprawdę może sprawić problem. Nieraz zdarzyło mi się zastanawiać jak to napisać. Teraz już wiem i mam nadzieję, że więcej błędów popełniać nie będę. To aż wstyd żeby tak źle pisać w ojczystym języku.
Niektórym się wydaje, ze skoro normalnie funkcjonuje słowo „dobrze”, to dodanie do niego „nie” stworzy i tak dwa oddzielne słowa. Te osoby się jednak mylą – poprawny zapis to właśnie „niedobrze”. Skoro bowiem nie jest dobrze, to słówko musi być połączone! A tak naprawdę chodzi o to, że partykuły „nie” z przysłówkami zapisujemy razem.
Rządki
wpisz w wyszukiwarkę na naszej stronie i dowiesz się w moment 🙂
Nie mądrze razem czy osobno??
to nie do końca tak