Oba poniższe sformułowania, choć na pierwszy rzut oka bardzo podobne, są różnymi częściami mowy, oznaczają zupełnie coś innego i nie należy stosować ich zamiennie, gdyż byłby to błąd językowy. Aby uniknąć takich sytuacji zachęcamy Cię do lektury definicji i przykładów, które przygotowaliśmy dla lepszego zrozumienia różnic pomiędzy tymi wyrażeniami. Pamiętaj też, że w przypadku niejasności masz możliwość pozostawienia swojego pytania do naszej redakcji w sekcji komentarzy, znajdującej się pod artykułem.

Poprawna pisownia

nie bywały

Poprawna pisownia, znaczenie: nie bywały to czasownik bywać, odmieniony w czasie przeszłym, w trzeciej osobie liczby mnogiej i zaprzeczony za pomocą partykuły nie. Oznacza on: przebywać gdzieś, brać w czymś udział, znajdować się co jakiś czas w jakiejś sytuacji lub stanie, być często w jakimś miejscu, zdarzać się, utrzymywać kontakty towarzyskie z kimś czy też go odwiedzać. Dla przypomnienia, we współczesnej polszczyźnie obowiązuje zasada, nakazująca oddzielny zapis partykuły nie z osobowymi formami czasowników, stąd sformułowanie to zawsze piszemy osobno.

Przykłady poprawnej pisowni

Poprzednie filmy tego reżysera niestety nie bywały światowej klasy arcydziełami.
Na otwarciu nowego muzeum pojawiły się osoby, które nigdy nie bywały w tego typu miejscach.
W hotelu dla zwierząt doskonale poczują się wszystkie zwierzaki, nawet te, które w takich miejscach nigdy nie bywały.


Poprawna pisownia

niebywały

Poprawna pisownia, znaczenie: niebywały natomiast to przymiotnik w rodzaju męskim, oznaczający: wyjątkowy, niezwykły, niespotykany, taki, który prawie się nie zdarza.

Przykłady poprawnej pisowni

Niebywały sukces młodego sportowca sprawił, że cała Polska żyła wtedy lekkoatletyką.
Niebywały entuzjazm tego pracownika sprawił, że rozważam przyznanie mu awansu.
Charakteryzowała go przede wszystkim ogromna duma i niebywały honor.