Choć oba wyrazy brzmią identycznie, to ich znaczenia oraz zastosowanie różnią się. Warto z tego powodu przyswoić znaczenia każdego z tych wariantów pisowni, pomocne w zrozumieniu różnic pomiędzy nimi mogą być także przygotowane przez nas przykłady zdań. Przypominamy również o możliwości zadawania naszej redakcji pytań związanych z tym zagadnieniem w sekcji komentarzy pod tekstem.

Poprawna pisownia

naważyć

Poprawna pisownia, znaczenie: sformułowanie naważyć oznacza – ważąc coś, przygotować to w znacznej ilości. Czasownik ten zapisujemy przez ż, ponieważ wywodzi się on od wyrazu waga. Warto przypomnieć sobie obowiązującą w języku polskim zasadę, mówiącą, iż ż zapisujemy wtedy, gdy w innej formie tego samego wyrazu lub w wyrazie pokrewnym wymienia się na g.

Przykłady poprawnej pisowni

Obiecał naważyć mi najładniejszych jabłek.
Kochany, tylko nie zapomnij naważyć mi dorodnych truskawek.
Czy możesz naważyć mi tutaj pięć kilogramów ziemniaków?


Poprawna pisownia

nawarzyć

Poprawna pisownia, znaczenie: nawarzyć z kolei oznacza to samo co nagotować. Współcześnie termin ten najczęściej występuje w zwrocie nawarzyć sobie piwa, czyli – narobić sobie dużych kłopotów. Nawarzyć zapisujemy przez rz, ponieważ czasownik ten wywodzi się od słowa war – dawniej wrzątek bądź upał.

Przykłady poprawnej pisowni

Uważaj żeby nie nawarzyć sobie piwa przez zadawanie się z tym człowiekiem.
Wiedziała, że idąc tego dnia na wagary mogła nawarzyć sobie piwa.
Dziś planuję nawarzyć zupę pomidorową na dwa dni – powiedziała babcia.