Niepoprawna pisownia
Jedyną właściwą (zgodną z zasadami języka polskiego) formą pisowni zwrotu na pewno jest pisownia rozłączna. Ma to zastosowanie do wszystkich przypadków, a więc jest niezależne od kontekstu danego zdania – wszelkie inne formy zapisu będą w związku z powyższym błędem językowym. Jeśli chodzi o samo wyrażenie na pewno, złożone jest ono z dwóch elementów: pierwszym z nich jest przyimek na, drugim zaś – stara prasłowiańska forma pewno – jest to przymiotnik w rodzaju nijakim. Zasadę zapisu rozdzielnego łatwiej jest zapamiętać, jeśli zauważymy, że inne podobne zwroty również zapisuje się w taki sposób, są to: na nowo, na lewo, na okrągło, a także na prawo. Inne wyszczególnione na tej stronie formy pisowni są przedstawione jedynie w celu pokazowym i zgodnie z czerwonymi znakami X, które się przy nich znajdują – w żadnym kontekście zdania nie są pisowniami poprawnymi. Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz utrwalić sobie pisownię tego zwrotu zachęcamy do zapoznania się z naszymi przykładami. W przypadku pytań zachęcamy Cię do skorzystania z możliwości pozostawienia komentarza w naszym serwisie – z całą pewnością Twoje pytanie zostanie szczegółowo omówione przez naszą redakcję.
Poprawna pisownia, znaczenie: na pewno jest nieodmienną frazą przysłówkową, której znaczenia to: bez wątpienia, z całą pewnością oraz bez wątpliwości. Przykładowe synonimy tego zwrotu to: bez dwóch zdań, z pewnością, niewątpliwie, na bank, na sto procent oraz potoczne na pewniaka. Wyrażenie posiada także antonimy (o znaczeniu przeciwstawnym), są to: być może, prawdopodobnie, może i chyba.
Przykłady poprawnej pisowni
Na pewno zamknąłeś drzwi? Nie pamiętam, żebyś robił to przy mnie, kiedy wychodziliśmy.
Czy na pewno moja wiadomość dotarła? Pytam, ponieważ nadal nie otrzymałem od Ciebie odpowiedzi.
Nie wiem, czy jutro uda mi się wygrać, ale na pewno dam z siebie wszystko!
Głowa do góry, nie martw się, na pewno sobie poradzisz, bardzo długo przygotowywałaś się do tego egzaminu.
Jego zachowanie było dziwne, ale na pewno miał ku temu dobry powód.
Jestem przekonana, że Tomasz nie sprawiłby Ci takiej przykrości świadomie, na pewno niedługo przeprosi Cię za to co się stało.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
dzięki! aż takie długie wyjaśnienie nie było mi potrzebne, ale ogólnie tego szukałem
Zdarzyło mi się kiedyś napisać źle „na pewno” pisząc te słówka (o ile można je słowami nazwać) razem. To częsty problem – bolączka wielu Polaków, podobnie jak słowa takie jak z powrotem, rzadko i wiele innych. Inna sprawa, że gdyby ludzie sprawdzali poprawność w słowniku, a nie w internecie to na dłużej by zapamiętywali jaka jest poprawna pisownia. Kolejnym problemem jest to, że współczesna młodzież nie czyta książek i dlatego nie wie jak poprawnie zapisać wiele polskich wyrażeń, najgorzej jak tłumaczą swoje błędy jakimiś dziwnymi dysfunkcjami jak dysleksja czy dysortografia, za czasów mojej młodości nic takiego nie istniało…
Poprawna jest pisownia „na pewno”! Chcę wszystkim powiedzieć, że najlepiej zapamiętać to w taki sposób: czasami odpowiadamy na jakieś pytanie „pewnie”, co wskazuje, że może funkcjonować samodzielnie. W związku z tym „na” to tylko dodatek!
Powiedzonko, które jest przydatne w zapamiętywaniu poprawnej pisowni brzmi następująco:
„Na pewno pisze się na pewno oddzielnie, natomiast naprawdę piszemy naprawdę łącznie.” Pomylić się o tyle łatwo, że oba te wyrażenia są podobne zarówno w znaczeniu, jak i zapisie, co może wprawiać korzystającego z języka polskiego w pewien rodzaj konsternacji. Zapamiętajcie wierszyk (niestety wraz z jego pisownią) i będzie to dla was nieocenione, polecam tę metodę.
To jedno z tych wyrażeń, które od dawna sprawiało mi ogromną trudność. Długo nie mogłam zapamiętać jak to pisać prawidłowo. Taka porada z pewnością przyda się nie tylko mnie. Teraz już NA PEWNO nie zapomnę jak napisać to właściwie. Wreszcie uwolniłam się od tego błędu.
Patrząc po liczbie komentarzy jaka tu jest napisana (a mam odniesienie do innych podstron) to na pewno jest chyba jedną z trudniejszych pisowni w języku polskim i jakoś mnie to nie dziwi bo jedno z najtrudniejszych (a jednocześnie bardzo powszechnych w języku polskim) wyrażeń, czyli: na pewno, w ogóle, naprawdę, po prostu
ojej, to ci dopiero kompleksowo opisane, że też komuś się chciało o głupim na pewno taki ogromny elaborat popełnić, jestem w szoku :O
Powinniśmy pisać „na pewno” – w formie oddzielnej i to niezależnie od kontekstu zdania. Ponieważ piszemy „zapewne”, to wiele osób „na pewno” też zapisuje łącznie. Trzeba jednak wiedzieć, że przyczyny tego są inne. W tym przypadku sformułowanie wywodzi się jeszcze od prasłowiańskiej formy przymiotnika rodzaju nijakiego „pewno” – stąd zapis oddzielny.
Ja tego nie miałem na dyktandzie bo to by było za proste – co ty jesteś w podstawówce, że wam dają takie proste rzeczy na dyktanda?
Powiem tak miałem to na dyktandzie z którego dostałem 5- bardzo dziękuję za pomoc. Polecam 😀
Warto dodać w tej definicji znaczenia, że zwrot „na pewno” to wyrażenie pewności w sytuacji, kiedy ktoś inny powątpiewa, ale też często zdradza nam jedynie przypuszczenia. W mowie swoją pewność możemy wzmocnić specjalną intonacją, natomiast w piśmie interpunkcją – poprzez użycie wykrzyknika lub wielokropka.
Jest to jak widzę jeszcze jedna głupota pisowni polskiej.
dobre to jest, serio, mi bardzo pomogło i dziękuję wam, że odpisujecie też na pytania bo raz nawet mi odpisaliście i to całkiem szybko ! 😀
Noo to na pewno nie będzie pisownia łączna „napewno” bo jak tak piszę to nawet w przeglądarce podkreśla mi na czerwono. Ciekaw jestem za to co za as pisze „napew no” albo „na pew no” przecież z kilometra widać, że coś tu nie gra… Czy może tylko ja to widzę?
A jednak nie tak jak sądziłam, bo prawie na pewno byłam przekonana, że jednak pisownia jako jedno słowo xD a tu człowiek jednak całe życie się uczy i umiera głupi na sam jego koniec :<
Lubie to!
a więc tak ma być 😉