Niepoprawna pisownia

napewno

Niepoprawna pisownia


Jedyną właściwą (zgodną z zasadami języka polskiego) formą pisowni zwrotu na pewno jest pisownia rozłączna. Ma to zastosowanie do wszystkich przypadków, a więc jest niezależne od kontekstu danego zdania – wszelkie inne formy zapisu będą w związku z powyższym błędem językowym. Jeśli chodzi o samo wyrażenie na pewno, złożone jest ono z dwóch elementów: pierwszym z nich jest przyimek na, drugim zaś – stara prasłowiańska forma pewno – jest to przymiotnik w rodzaju nijakim. Zasadę zapisu rozdzielnego łatwiej jest zapamiętać, jeśli zauważymy, że inne podobne zwroty również zapisuje się w taki sposób, są to: na nowo, na lewo, na okrągło, a także na prawo. Inne wyszczególnione na tej stronie formy pisowni są przedstawione jedynie w celu pokazowym i zgodnie z czerwonymi znakami X, które się przy nich znajdują – w żadnym kontekście zdania nie są pisowniami poprawnymi. Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz utrwalić sobie pisownię tego zwrotu zachęcamy do zapoznania się z naszymi przykładami. W przypadku pytań zachęcamy Cię do skorzystania z możliwości pozostawienia komentarza w naszym serwisie – z całą pewnością Twoje pytanie zostanie szczegółowo omówione przez naszą redakcję.

Poprawna pisownia

na pewno

Poprawna pisownia, znaczenie: na pewno jest nieodmienną frazą przysłówkową, której znaczenia to: bez wątpienia, z całą pewnością oraz bez wątpliwości. Przykładowe synonimy tego zwrotu to: bez dwóch zdań, z pewnością, niewątpliwie, na bank, na sto procent oraz potoczne na pewniaka. Wyrażenie posiada także antonimy (o znaczeniu przeciwstawnym), są to: być może, prawdopodobnie, może i chyba.

Przykłady poprawnej pisowni

Na pewno zamknąłeś drzwi? Nie pamiętam, żebyś robił to przy mnie, kiedy wychodziliśmy.
Czy na pewno moja wiadomość dotarła? Pytam, ponieważ nadal nie otrzymałem od Ciebie odpowiedzi.
Nie wiem, czy jutro uda mi się wygrać, ale na pewno dam z siebie wszystko!
Głowa do góry, nie martw się, na pewno sobie poradzisz, bardzo długo przygotowywałaś się do tego egzaminu.
Jego zachowanie było dziwne, ale na pewno miał ku temu dobry powód.
Jestem przekonana, że Tomasz nie sprawiłby Ci takiej przykrości świadomie, na pewno niedługo przeprosi Cię za to co się stało.


Niepoprawna pisownia

na pew no

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

napew no

Niepoprawna pisownia