Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: to jedna z form słowa szyja, który opisuje część ludzkiej anatomii i spełnia funkcję łączącą głowę z resztą ciała. Jest także drugie (przestarzałe) znaczenie, odnoszące się do węższej części butelki (najczęściej jako zdrobnienie tj. szyjka). Wyrażenie na szyi tworzy przyimek na wraz z rzeczownikiem szyja. Pisane są zawsze rozdzielnie, choć to nie jedyny problem językowy – zagwozdką dla wielu jest także zapis końcówki, często błędny co wynika z wymowy, gdzie w normalnych okolicznościach po samogłosce piszemy literę j, jednak bez względu na fonetykę po literze oznaczającej samogłoskę nigdy nie zapisujemy końcówki -ji, a samą literę -i. Za synonim wyrażenia na szyi uznajemy zwrot na karku.
Przykłady poprawnej pisowni
Miała odsłonięty dekolt, zaś na szyi pięknie mienił się łańcuszek z wielki diamentem.
Śledczy nie mieli najmniejszych powodów, żeby twierdzić, że denat się powiesił – na szyi nie miał najdrobniejszych nawet śladów.
Turkawka to ptak niewiele mniejszy od gołębia miejskiego, którego cechuje ubarwienie popielate z różowawobeżowym na szyi i piersi.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Akurat z tym łączeniem j z i wiele osób z tego co widzę ma problem i często to robią a po prostu warto się wsłuchać jak się mówi i wtedy najczęściej będzie to dość proste i będzie wiadomo jak to wygląda, jak pisze się prawidłowo
Okej okej, trafiam tu już któryś raz bo nie mogę tego zapamiętać, ale obiecuję że już będę pamiętać i więcej nie będzie potrzeby sprawdzania pisowni w internecie
Niektóre osoby nie tylko zapisują to słowo z literką „j”, ale też łącznie! Naprawdę – spotkałam się z takim zapisem w swojej własnej rodzinie! Na szczęście mnie udało się zapamiętać, że wybieramy formę „na szyi”.
jak zwykle bardzo pomocne i przydatne, dziękuję za poradę
nie wiem dlaczego w Kowalowy nie nauczą poprawnie pisać SZYI
Dziękuję 🙂
Naszyjnik, ale już nosi to się go na szyi, a nie szyji czy naszyji 😛
Na szyji to jest oczywiście źle – poprawnie tylko na szyi, wiedziałem a zajrzałem tu tylko żeby się upewnić 😉
No kto by pomyślał hehe… Jakoś na szyji mi lepiej brzmiało, a tu taki błąd. NA SZYI wbić do głowy!
dziękuję za podpowiedź, pomogła mi bardzo, zapamiętam teraz, że pisze się przez „i” na końcu 🙂
Zawsze „na szyi”, chociaż odmiana trochę dziwna bo intuicyjnie kojarzy się szyja -> szyji. Teraz wiem już, że to błąd.
Analogicznie jak tutaj, czyli poprawna forma to „w szyi”.
A w szyji czy w szyi