Niepoprawna pisownia

męda

Niepoprawna pisownia


Poprawna pisownia

menda

Poprawna pisownia, znaczenie: jest rzeczownikiem (rodzaj żeński) i jako słowo potoczne oznacza nikczemnika lub parszywca – człowieka, który jest odrażający moralnie, niezdarny, podły bądź głupi. Może być także wulgaryzmem, jeśli jest użyte w stosunku do policjanta, zaś oryginalnym znaczeniem tego słowa jest nazwa owada i pasożyta zarazem – wszy łonowej (słowo jest skróconą wersją słowa mendoweszka), żywiącej się krwią i powodującej wszawicę.
Niestety etymologia słowa menda nie jest bliżej znana, istnieje jednak zasada ortograficzna, która ułatwia zapamiętanie poprawnej pisowni – mówi ona, że przed spółgłoskami zwartymi, takimi jak d i t zawsze zapisujemy en. Przykładami słów zapisanymi zgodnie z tą zasadą mogą być: mentalnie, renta i menda. Do wyrazów nadrzędnych (hiperonimów) zaliczamy pasożyt oraz owad, natomiast długa lista synonimów zawiera słowa takie jak: podlec, świnia, gadzina, łotr, łachudra, kanalia, padalec, plugawiec, sobaka, nikczemnik, łajdak, bydlak, bydlę, niegodziwiec, kreatura, szuja, gad, wredol, ścierwo, gnida, swołocz, skurczybyk, skurkowaniec, parszywiec, szubrawiec i plugawiec.

Przykłady poprawnej pisowni

Nocując ostatnio w podrzędnym pensjonacie z przerażeniem dostrzegłem liczne mendy w mojej pościeli.
Po tym jak Karol zdradził Anię został przez nią obrzucony licznymi wyzwiskami, z tego co pamiętam najbardziej dotkliwym określeniem była menda.
Nie mogę uwierzyć, że z Rafała jest jest taka menda i po tylu latach przyjaźni mógł wywinąć mi taki wredny numer.