Meczów lub meczy to odmieniony w dopełniaczu liczby mnogiej rzeczownik mecz. Oznacza on część rozgrywek sportowych, w której biorą udział dwie drużyny lub dwóch zawodników, spośród których ostatecznie można wyłonić zwycięzcę. We współczesnej polszczyźnie nie istnieje żadna reguła, która wskazywałaby, że tylko jedna z powyższych form jest prawidłowa – stąd obu można używać wymiennie, choć rekomendujemy stosowanie formy meczów.

Poprawna pisownia

meczów

Poprawna pisownia, znaczenie: należy zwrócić uwagę, że forma meczów używana jest znacznie częściej – w prasie, mediach – jest ona uważana również za wersję bardziej odpowiednią w mowie oficjalnej. Dlatego też zalecamy używanie tej formy niezależnie od okoliczności.

Poprawna pisownia

meczy

Poprawna pisownia, znaczenie: zdaniem językoznawców forma meczy nie jest niezgodna z naszym systemem gramatycznym. Dopuszcza się jej użytkowanie zarówno w mowie, jak i w piśmie, zwłaszcza, że analogicznie odmieniony rzeczownik mieczy na stałe gości w codziennej polszczyźnie. Jednak ze względu na mniejszą popularność tej formy odradzamy jej użycia, rekomendując przy tym stosowanie pisowni meczów.

Przykłady poprawnej pisowni

Jeśli nie wygramy żadnego z dwóch kolejnych meczów, możemy pożegnać się z wejściem do kolejnej rundy rozgrywek.
Żadnego z dotychczasowych meczy nie wygraliśmy w tak pięknym stylu, jak tego, który odbył się wczoraj.
Mam już dość oglądanych przez ciebie meczów, włączmy coś innego!
Nie oglądałem w zeszłym tygodniu meczy, bo miałem sesję, opowiecie mi jakie były wyniki?


Niepoprawna pisownia

meczuw

Niepoprawna pisownia