Obie przedstawione niżej formy są poprawne, chociaż wyraz ten zależnie od znaczenia będzie miał dwie różne zasady pisowni. W większości przypadków poprawne będzie użycie wariantu przez ż z kropką (masaż), dlatego też dla zwiększenia czytelności celowo oznaczyliśmy na tej stronie wersję masarz jako niepoprawną.
Poprawna pisownia, znaczenie: masaż to relaksujący, lub rehabilitacyjny zabieg polegający na rozciąganiu. ugniataniu i masowaniu ciała. Jeżeli chodzi nam o masaż jako zabieg, należy wyraz ten pisać przez ż. Zasada wynika z zapożyczenia językowego od francuskiego odpowiednika tego słowa czyli massage. Możemy tu zastosować zachodzącą oboczność – wymianę g na ż, jak również fakt, iż w artykulacji francuskiego słowa głoska g jest wymawiana właśnie jako ż.
Przykłady poprawnej pisowni
Przydałby mi się jakiś masaż, plecy mnie bolą ostatnio. Pójdę chyba w sobotę.
Chyba pójdę w piątek na masaż. Mam ochotę na relaks po ciężkim tygodniu.
Uwielbiam masaże! Zawsze bardzo mnie to relaksuje i się lepiej po nich czuję.
Niepoprawna pisownia, wyjątkiem jest przestarzale znaczenie tego słowa: masarz pisany przez rz oznacza zawód. Masarzem nazywa się osobę pracującą w masarni, czyli zakładzie mięsnym, jest to rzeźnik wyrabiający wędliny lub sprzedawca w sklepie z mięsem i wędlinami. Często na masarza mówi się również rzeźnik. Jeżeli kontekst zdania wskazuje nam, że chodzi o zawód, piszemy wówczas wyraz przez rz. Wynika to z zasady, że nazwy zawodów zapisujemy właśnie w ten sposób.
Przykłady poprawnej pisowni
Wojtek pracuje na co dzień jako masarz. Ja bym w takiej pracy nie wytrzymał.
Słyszałem, że dostałeś ofertę pracy jako masarz. Prawda?
Bycie masarzem, nie należy do łatwych zawodów. Też tak sądzisz?
Niepoprawna pisownia
Dobrze pisałem.. czemu nic nie piszesz do mnie :(.. życzę miłego wieczora
Rozbudowaliśmy jeszcze bardziej nasze definicje – teraz oba znaczenia mają przykłady i są jeszcze lepiej wyjaśnione jeśli chodzi o zasady pisowni. Dziękujemy raz jeszcze za komentarze i motywację do ulepszania strony 🙂
dokładnie w ten sposób 😉
Dziękujemy za uwagę, przestarzałe znaczenie zostało uwzględnione na stronie.
Przecież „masarz” też jest poprawnym słowem, tylko znaczy co innego:
przestarzale:
1. rzeźnik wyrabiający wędliny;
2. sprzedawca w sklepie z mięsem i wędlinami
Masaż to wypoczynek