Rzeczownik podstawowy linia we współczesnej polszczyźnie ma wiele znaczeń. Mówimy tak na pewien kształt, który daje się narysować jednym pociągnięciem długopisu lub ołówka. Jest to także wiersz tekstu, umowna granica czegoś, trasa dla środków komunikacji, grupa towarów o podobnym przeznaczeniu, występujących pod wspólną marką, sposób podejścia, kierunek postępowania oraz szereg następujących po sobie pokoleń. Niekiedy w języku potocznym terminem tym określamy figurę, sylwetkę, wygląd i postawę danej osoby, a także (w żargonie matematycznym) krzywą. Jest to również dawna jednostka długości, która była równa 1/12 cala.
Choć obie wymienione poniżej formy funkcjonują na co dzień w języku polskim, a dodatkowo pochodzą od tej samej formy podstawowej, czyli rzeczownika linia, nie należy stosować ich zamiennie, gdyż tylko jedna z nich może pasować do kontekstu danego zdania. Łatwo zatem wydedukować, że wyrazów tych używa się w różnych sytuacjach. Ponieważ zagadnienie może rodzić pewne trudności i niezrozumienia przygotowaliśmy definicje i przykłady objaśniające różnice, a w przypadku dalszych wątpliwości zachęcamy do zadawania pytań w sekcji komentarzy.
Poprawna pisownia, znaczenie: sformułowanie liniom jest rzeczownikiem podstawowym, odmienionymi w celowniku liczby mnogiej.
Przykłady poprawnej pisowni
Liniom numer 12, 13 i 76 wydłużono trasę niemal dwukrotnie.
Dzięki nowym liniom kosmetyków do twarzy tej marki kobieta o każdym typie urody będzie czuła się wyśmienicie.
Nie możesz pozwolić tym liniom się przeciąć. Przecież mają być do siebie równoległe.
Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz linią to forma odmieniona w narzędniku liczby pojedynczej.
Przykłady poprawnej pisowni
Linią numer 251 dojedziesz na miejsce znacznie szybciej – to linia pospieszna.
Uważaj, by linią rysowaną konturówką nie wyjechać poza krawędzie ust.
Z Twoją nową linią na pewno zmieścisz się w każdą sukienkę!
Zawsze mi się to myli, w sumie nawet nie wiem czy po przeczytaniu tego przestanie czy nadal będzie…