Oba poniższe wyrazy pochodzą od tej samej formy podstawowej, czyli rzeczownika karta. Jest to wyraz, który w języku polskim ma niejedno znaczenie. Nazywamy tak każdy z kompletu kartoników oznaczonych umownymi znakami, służących do gry lub stawiania pasjansa czy tarota. Jest to również kawałek papieru z nadrukiem, służący do wpisywania różnych informacji. Dodatkowo nazywamy tak menu, spis dań, podawany gościom w restauracji, ustawową gwarancję praw oraz pojedynczy instrument płatniczy. Oczywiście karta to również część składowa zeszytu, książki lub czasopisma, obejmująca dwie strony. Obie formy, pomimo, że poprawne mają różne znaczenia, przez co nie mogą być stosowane wymiennie. Rekomendujemy zapoznanie się z definicjami i przykładami użycia obu słów w zdaniu, a następnie podjęcie decyzji, która będzie pasowała do kontekstu zdania. Przypominamy również, że nasza redakcja udziela porad językowych w sekcji komentarzy pod artykułem.

Poprawna pisownia

kartom

Poprawna pisownia, znaczenie: kartom to postać odmieniona w celowniku liczby mnogiej. Te postacie deklinacyjne rzeczowników należy zawsze kończyć na om.

Przykłady poprawnej pisowni

Dzięki kartom debetowym i kredytowym płatności gotówkowe zostały w dużej mierze ograniczone.
Kartom i zakładom bukmacherskim zawdzięczam swoje dzisiejsze długi.
W turnieju rywalizować będzie ponad setka graczy zawodowych, a najlepsi amatorzy dostaną szansę udziału dzięki dzikim kartom.


Poprawna pisownia

kartą

Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz kartą to z kolei rzeczownik podstawowy odmieniony w narzędniku liczby pojedynczej. Dla przypomnienia, we współczesnej polszczyźnie obowiązuje reguła, nakazująca, by rzeczowniki, przymiotniki, zaimki, liczebniki oraz imiesłowy rodzaju żeńskiego odmienione w tym przypadku powinny być zawsze kończone na ą.

Przykłady poprawnej pisowni

Płacąc kartą, łatwo zapominamy, ile tak naprawdę wydaliśmy.
Niestety, ta restauracja nie może pochwalić się bogatą kartą dań.
Parkująca tu osoba posługiwała się nielegalnie kartą przysługującą tylko niepełnosprawnym.