Poprawna pisownia

galerii

Poprawna pisownia, znaczenie: określenie galerii jest jedyną poprawną formą odmiany wyrazu galeria. Ze względu na to, iż jest to słowo kończące się na -ia i zapożyczone z języka francuskiego, stosujemy wobec niego zasadę odmiany z podwójnym i na końcu w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku liczby pojedynczej oraz dopełniaczu liczby mnogiej.
Galerii, pochodzące od galeria, odnosi się przede wszystkim do miejsc związanych ze sztuką, które prezentują takie dzieła jak obrazy i rzeźby. Jest to także ich zbiór lub miejsce, w którym są sprzedawane. W slangu osób korzystających z nowoczesnych technologii to także seria zdjęć cyfrowych, umieszczona na stronie internetowej, fanpage’u, w mediach społecznościowych lub po prostu na własnym urządzeniu, np. telefonie, tablecie.
Jednocześnie galeria odnosi się do elementów architektonicznych, takich jak kryty pasaż handlowy, a w szczególności centrum handlowe. Jest to także specjalne przejście, biegnące na wyższej kondygnacji budynku i łączące jego dwie części oraz najwyższa część teatralnej widowni.

Przykłady poprawnej pisowni

Wczoraj Maryla pojechała do Galerii Sztuki Japońskiej, aby podziwiać najnowszą kolekcję kaligrafii.
W galerii handlowej nieopodal mojego domu zawsze jest tłoczno, dlatego wolę tę obok ciebie.
Marek kupił dwa bilety do teatru i jak się okazało, miejsca, które wybrał, znajdowały się na galerii.


Niepoprawna pisownia

galeri

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

galerji

Niepoprawna pisownia