Niepoprawna pisownia

capucino

Niepoprawna pisownia


Poprawna pisownia

cappuccino

Poprawna pisownia, znaczenie: cappuccino jest określeniem specjalnie przyrządzanej włoskiej kawy. Kawa ta jest podawana z bitą śmietaną lub spienionym mleczkiem i posypana startą czekoladą. Sama nazwa cappuccino jest zaczerpnięta z języka włoskiego, etymologicznie ujmując temat od włoskiego słowa cappuccio, które oznacza kaptur. Cappuccino jest więc kawą koloru habitu kapucynów, mnichów, których znakiem szczególnym habitu są długie kaptury.
Cappuccino jest rzeczownikiem rodzaju nijakiego, formą nieodmienną. Gramatyka dopuszcza w drodze wyjątku formę żeńską, czyli ta cappuccino. W tym przypadku stosuje się zasadę uzusu społecznego, który utrwalił w pamięci, że każda kawa jest rodzaju żeńskiego. Co ciekawe słowo cappuccino może pełnić również funkcję przymiotnika np. w wyrażeniu lody cappuccino, co oznacza, że lody mają smak cappuccino.
Ortografia natomiast w tym przypadku pozostaje nieugięta i mówi, że słowo cappuccino zawsze piszemy przez podwójne spółgłoski p i c. Są to tak zwane geminaty – podwojone litery, które w języku włoskim nie są rzadkością. Należy zachować oryginalną pisownię również dlatego, że spolszczenie tego wyrazu ma mizerne szanse.

Przykłady poprawnej pisowni

Kawa to napój bogów, a cappuccino – bez niego nie istnieje mój poranek!
Ta kawiarnia serwuje najlepsze na kuli ziemskiej włoskie cappuccino, koniecznie musisz spróbować.
Mój mąż nie lubi koloru cappuccino, bo nie wiadomo dlaczego źle mu się kojarzy.


Niepoprawna pisownia

cappucino

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

kapuczino

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

capuccino

Niepoprawna pisownia