Teoretycznie obie przedstawione niżej formy są poprawne, jednak zależą od kontekstu i dlatego też nie należy jednak stosować ich wymiennie! Warto podkreślić, że pisownia, która będzie właściwa dla większości sytuacji to ból pisane przez ó kreskowane. Zachęcamy jednak do sprawdzenia obu definicji, aby poznać szczegółowo znaczenie każdego z poniższych słów. Przypominamy, że w przypadku wątpliwości wystarczy zadać pytanie w sekcji komentarzy, a nasza redakcja udzieli na nie odpowiedzi.
Poprawna pisownia, znaczenie: jest to wyraz naśladujący dźwięk gotującego się płynu lub zanurzania się kogoś, czegoś w wodzie (np. bul bul bul). Zapis przez u otwarte oznaczać może także formę słowa bulić (o znaczeniu: dużo za coś płacić), a jak również formę słowa bula (które dla odmiany oznacza metalową kulę, służącą do gry w petankę lub wybrzuszenie na stoku).
Poprawna pisownia, znaczenie: ból to przykre, nieprzyjemne wrażenie fizyczne, choć słowo oznaczać może również smutek, zmartwienie i tyczyć się nieprzyjemnego wrażenia psychicznego. Piszemy go przez ó kreskowane, ponieważ zachodzi oboczność tj. litera ta wymienia się na jedną z liter: a, o lub e – ból bo: boli (np. boli mnie coś). Do synonimów słowa ból zaliczamy m.in. słowa: udręka, cierpienie, boleść, a także słowa takie jak: rozpacz, smutek, zmartwienie, żal, żałoba i opłakiwanie.
Przykłady poprawnej pisowni
Podczas zabiegu laryngologicznego ból był nie do zniesienia – myślałem, że zemdleję.
Wiele osób boi się wizyty u dentysty ze względu na towarzyszący jej ból. Pamiętajmy, że zabieg może odbyć się również bezboleśnie – w znieczuleniu.
Ból po stracie żony był dla Marka na tyle istotny, że odciął się w ogóle od znajomych.
Był już taki jeden co pisał bul przez u zwykłe i nie powiem, zaszedł całkiem daleko bo z tego co wiem był nawet prezydentem Polski 😉
Ze zdumieniem przeczytałam, że obie formy są poprawne. Rzeczywiście, słówko „bul” to wyraz naśladujący odgłos gotującego się płynu. Jeśli chodzi o fizyczny ból, to dam wszystkim radę – zapamiętajcie, że słówko wymienia się na „boli”, więc musi być pisane przez „ó”.
Obie formy gramatyczne są poprawne, wszystko zależy co chcemy określić. Jeśli mówimy o np. fizycznym dyskomforcie to użyjemy słowa „ból”, a jeśli mówimy że coś się gotuje – robi bul bul – używamy „u”, bulić kasę, ktoś się topi – robi bul, więc wszystko zależy od kontekstu. Pozdrawiam serdecznie!
Daję okejkę