Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz błahostka poprawnie zapisujemy przez literę h. Powstał dzięki zapożyczeniu z języków obcych, najpewniej rosyjskiego lub ukraińskiego, a być może czeskiego, w których występuje dźwięczne, niemalże twarde h. W przypadku rodowodu rosyjskiego, może pochodzić od słowa błagoj, choć to ostatnie ma odmienne znaczenie.
Słowo błahostka wprawdzie często wiązane jest ze słowem błazen, jednak to tłumaczenie wydaje się wyjątkowo osobliwe i nie powinno być wykorzystywane. Błazen i błahostka nie mają bowiem ze sobą wiele wspólnego. Błahostka to przedmiot mało istotny, drobiazg. Jest to sprawa albo rzecz, która ma niewielkie znaczenie lub odgrywa bardzo nieznaczną rolę. W języku potocznym może być nazywana pierdołą.
Przykłady poprawnej pisowni
Dzisiaj awantura trwa od rana, czemu oni ciągle kłócą się o jakieś błahostki?
Dlaczego wciąż zajmujesz się jakimiś błahostkami, skoro jeszcze nie odrobiłeś lekcji?
Takie błahostki nie powinny mieć wpływu na twoje życie, skup się na czymś poważnym.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Nasz błąd – odpisywaliśmy na komentarz w pośpiechu, jak na wiele podobnych zapytań, które użytkownicy wpisują jako komentarze, zamiast korzystać z wyszukiwarki naszego serwisu. Bardzo dziękujemy za zauważenie błędu i przepraszamy za wprowadzenie w błąd wynikające z nieuwagi naszego redaktora!
Bekas krzyk – taki gatunek ptaka. Patrząc po komentarzu, tą stronę prowadzą chyba… głupki :).
Poprawna pisownia to w tym wypadku kszyk (ptak łowny z rodziny siewek), w przeciwieństwie do pisowni krzyk, oznaczającej podniesienie głosu.
Kszyk czy krzyk (chodzi o bekasa)
dzięki!