Niepoprawna pisownia, poprawne jedynie jako forma słowa dowidzieć; znaczenie: móc, być w stanie dostrzec, zauważyć; występuje najczęściej z przeczeniem.
Poprawna pisownia, znaczenie: rodzaj frazy wykrzyknikowej, będącej zwrotem grzecznościowym, używanym w momencie żegnania się z kimś. Ponieważ do widzenia to także wyrażenie przyimkowe jedynym poprawnym jego zapisem jest pisownia rozdzielna, co bezpośrednio wynika z zasady ortograficznej mówiącej, iż połączenia przyimków z przysłówkami, rzeczownikami, liczebnikami oraz zaimkami piszemy osobno. Do widzenia posiada szeroki wachlarz synonimów, którymi z powodzeniem zastąpić możemy tę frazę pożegnalną, a są to na przykład: (bez względu na porę) do jutra, do zobaczenia oraz żegnaj, (nocą oraz wieczorem) dobranoc, jak również zwroty potoczne i familiarne: cześć, na razie, bywaj, pa, nara i narka.
Przykłady poprawnej pisowni
Za długo już tu z wami siedzę, praca wzywa, do widzenia!
Jeśli nie będziesz w stanie dogadać się z moim kotem niestety będę musiała powiedzieć Ci do widzenia.
Mariusz spojrzał na Gabrielę i odchodząc rzucił tylko od na pożegnanie chłodne do widzenia.
Tutaj podobnie jak przy innych zwrotach. Znaczeniowo jest to zwrot, który razem będzie coś oznaczał, jednak nadal są to dwa odrębne słowa więc jeśli chodzi o pisanie to osobno, warto będzie o tym pamiętać.
Dzień dobry, do widzenia, skoro pierwsze osobno to czemu drugie miałoby się pisać łącznie? Ale i tak dzięki bo zawsze lepiej sprawdzić i się upewnić
Niby proste i w dodatku tak często używane wyrażenie, a jednak gdy trzeba go zapisać, to prawie każdy ma ogromny problem! Ja zwykle kojarzę, że „do widzenia”, piszemy oddzielnie, tak jak „do zobaczenia” czy „do jutra”.
Oj bardzo długo nie wiedziałam jak to napisać. Nieraz zdarzało się pisać tak, aby uniknąć tego słowa. niestety, nie zawsze tak się da 😀 a wtedy pojawiał się problem bo przecież nikt nie chce pisać z błędami 😀
Jeśli ktoś nie potrafi zapamiętać poprawnej pisowni, to jest wiele wyrazów, którymi można zastąpić „Do widzenia!”. Można powiedzieć „Żegnaj!”, „Do następnego spotkania!”, albo „Do zobaczenia!”. Jeśli jednak zapamięta się tą ostatnią formę, to samo „Do widzenia!” przestaje być problemem.
jak do widzenia to do widzenia, narka elo pozdro z fartem mordeczki! :PPP
Żegnam ozięble xd
Debile dowidzenia pisze się razem
Do widzenia dowidzenia czyli do widzenia xdd
Dzień dobry i do widzenia..
która forma poprawna?
Do widzenia, żegnam Państwa!