Oba wyrażenia mogą być poprawne. Jednak ich zastosowanie jest uzależnione od kontekstu wypowiedzi.
Poprawna pisownia, znaczenie: zza granicy należy stosować, kiedy pragniemy powiedzieć o przemieszczeniu się jakiegoś obiektu olib osoby spoza wyznaczonej linii granicznej. Może to dotyczyć granicy kraju, lecz w tym kontekście jest rzadziej używane. Najczęściej wyrażenie to odnosi się do innych punktów, wyznaczających – czasem umownie – koniec jednego, a początek drugiego terenu.
W tym przypadku o prawidłowej pisowni decyduje zasada, mówiąca, iż zza jest zrostem i jako przyimek zawsze ma być pisane w ten sposób, natomiast oddzielnie od rzeczownika, który dopełnia.
Przykłady poprawnej pisowni
Powoli wychynął zza granicy pobliskiego lasu, podkradł się do wioski i szukał miejsca, w którym mógłby przenocować.
Zbigniew przybył do nas zza granicy, która umownie przebiega pomiędzy Warmią i Mazurami.
Pamiętaj, podczas całej gry nie możesz wychodzić zza granicy, którą będzie wyznaczała czerwona linia.
Poprawna pisownia, znaczenie: z zagranicy jest natomiast stosowane wówczas, kiedy mówimy o zagranicznym kraju, z którego następuje przyjazd do ojczyzny. Zagranica jest wyrazem, który odnosi się do każdego miejsca poza terenem Polski (lub innego państwa, o którym mowa w konkretnym zdaniu). Nie można go jednak stosować w szerszym kontekście.
W przypadku tego wyrażenia poprawny zapis jest uwarunkowany zasadą, która mówi, iż przyimek z zapisujemy rozłącznie od wyrazu, który dopełnia, w tym przypadku odmienionego rzeczownika zagranica.
Przykłady poprawnej pisowni
Za dwa lata, po powrocie z zagranicy zamierzam otworzyć w Polsce własne biuro tłumaczeń.
Przywiozłam sobie tę bluzkę z zagranicy, ale to było tak dawno, że już nie pamiętam, z którego kraju.
Marek jutro wraca z zagranicy, więc wystarczy, że zostaniesz u nas na noc i będziesz mogła z nim porozmawiać.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
strzec granicę
strzec granicy?
Elo
źle
Dziękujemy za czujność i komentarz. Zbadamy sprawę ponownie i jeśli okaże się, że wkradł się błąd oczywiście naniesiemy poprawki.
Poprawne są obie formy: zza granicy i z zagranicy. Zależy od kontekstu zdania. Jeśli chodzi o pojęcie obcych krajów, to mówimy z zagranicy. Jeśli mówimy o granicy jako o linii między dwoma państwami, to zza granicy. Właśnie wróciłem z zagranicy. Zza granicy widać było budkę strażnika.
Proste i pomocne!