Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz ten zawsze piszemy przez rz. Od kiedy tylko zaczął pojawiać się w słownikach języka polskiego, za poprawną uznawana była taka forma zapisu. Zgodnie zatem z regułą mówiącą, iż wyrazy o pochodzeniu historycznym piszemy zawsze jak nakazuje tradycja, pisownię tę należy zapamiętać. Z kolei na końcu wyrazu zawsze powinno znajdować się ę, ze względu na zasadę, nakazującą taki zapis w czasownikach odmienionych w pierwszej osobie liczby pojedynczej czasu przyszłego. Etymologia tego czasownika nie jest do końca jasna, ale jego pochodzenia można dopatrywać się w prasłowiańskim jarze.
Kojarzyć to inaczej rozumieć, widzieć związek pomiędzy danymi elementami lub pojęciami, ale także łączyć wrażenia lub wyobrażenia tak, że pojawienie się jednych powoduje uświadomienie sobie istnienia kolejnych. Łączyć można również ludzi (tutaj najczęściej chodzi o łączenie ich w pary, związki). Niekiedy czasownikiem tym zastępujemy wyraz rozumieć.
Przykłady poprawnej pisowni
Jeśli dobrze kojarzę, to mówiła, że zajrzy do nas w najbliższy piątek.
Nie kojarzę, żeby w podręczniku znajdowała się co najmniej połowa zagadnień z dzisiejszego kolokwium.
Ania? Zupełnie nie kojarzę o kim mówisz, kto to?
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
To jest istne słowo-pułapka, mało że to ż/rz nie da się na nic wymienić, tylko albo pamiętasz albo masz błąd, a poza tym jeszcze na końcu można drugiego babola strzelić z ogonkiem ę. Kojarzę kojarzę kojarzę x100 napisać to może się utrwali 😛
Dzięki:)