Zarówno wyrażenie bule jak i bóle występuje w słowniku języka polskiego, jednakże ich znaczenia są zupełnie różne, dlatego błędem byłoby stosowanie ich zamiennie. Aby uniknąć ryzyka popełnienia błędu należy poznać znaczenia obu wariantów, w czym nieocenione będą nasze przykłady praktycznego użycia i definicje. W przypadku niejasności umożliwiamy także zadawanie pytań językowych do naszej redakcji w sekcji komentarzy.

Poprawna pisownia

bule

Poprawna pisownia, znaczenie: bule to forma rzeczownika bula odmienionego w mianowniku, bierniku oraz wołaczu liczby mnogiej. W języku polskim określamy tak element skoczni narciarskiej, pewną specyficzną formę ukształtowania terenu, a także kulę używaną do gry w pétanque i w dyscyplinach pokrewnych.

Przykłady poprawnej pisowni

Bule mogą być trawiaste, piarżyste, ale także porośnięte kosodrzewiną lub drzewami.
Fascynują mnie bule – szczególnie ta pod Rysami była przepiękna.
Profesjonalne bule turniejowe możemy kupić nawet za 200 złotych.


Poprawna pisownia

bóle

Poprawna pisownia, znaczenie: słowo bóle to z kolei rzeczownik ból, odmieniony w mianowniku, bierniku oraz wołaczu liczby mnogiej. Bólem nazywamy nieprzyjemne, przykre dolegliwości fizyczne oraz psychiczne. Warto zwrócić uwagę na zapis omawianego terminu – pisownię ó motywuje tutaj obowiązująca we współczesnej polszczyźnie reguła, mówiąca, iż samogłoskę tę piszemy wówczas kiedy w innej formie tego samego wyrazu czy też w wyrazie pokrewnym wymienia się na o, e lub a. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z obocznością ó:o – zapisujemy bóle, bo boli.

Przykłady poprawnej pisowni

Bóle w klatce piersiowej mogą oznaczać wiele nieprawidłowości, niekoniecznie od razu zawał serca.
Uczucie ciągnięcia i bóle w nodze wynikały z obecności ostrogi piętowej.
Chyba rozkłada mnie grypa – mam gorączkę, bóle mięśni i katar.