Choć oba wyrazy pochodzą od tej samej formy podstawowej, czyli rzeczownika ręka, stanowią jego odmianę przez różne przypadki. Należy zatem pamiętać, że wymienne ich stosowanie byłoby błędem językowym. Terminem ręka według mianownictwa anatomicznego powinniśmy nazywać część kończyny górnej człowieka lub małpy człekokształtnej od nadgarstka aż po końce palców, jednak w języku potocznym dopuszcza się określanie tak całej kończyny górnej. Karciarze nazywają tak karty trzymane przez gracza w ręce, z kolei w sporcie termin ten określa nieczyste zagranie piłki ręką. Obie przedstawione niżej formy są w innym przypadku, dlatego nie można stosować ich wymiennie – zapoznaj się z definicjami i przykładami praktycznego użycia, aby nie popełnić błędu polegającego na użyciu niewłaściwej formy. Przypominamy, że w razie niejasności nasza redakcja aktywnie odpowiada na pytania użytkowników w sekcji komentarzy pod artykułem.
Poprawna pisownia, znaczenie: sformułowanie ręką to rzeczownik bazowy odmieniony w narzędniku liczby pojedynczej. Warto zwrócić uwagę na jego końcówkę, bowiem uzasadnia ją obowiązująca we współczesnej polszczyźnie zasada, mówiąca, że rzeczowniki, przymiotniki, zaimki, liczebniki oraz imiesłowy rodzaju żeńskiego odmienione w narzędniku liczby pojedynczej powinny być zawsze kończone na ą.
Przykłady poprawnej pisowni
Drżącą ręką pogłaskał córeczkę po czole.
Machnęła ręką na oślep, przypadkiem strącając koledze z nosa okulary.
Próbując sięgnąć ręką do najwyższej półki straciła równowagę i runęła na sklepowy regał.
Poprawna pisownia, znaczenie: słowo rękom to z kolei forma odmieniona w celowniku liczby mnogiej. Zapis jego końcówki jest również warunkowany zasadą językową, nakazującą, by postacie rzeczowników odmienione w celowniku liczby mnogiej zawsze kończyły się na om.
Przykłady poprawnej pisowni
Zafascynowana przyglądała się rękom pianisty, szybko mknącym po instrumencie.
Wiele osób niepełnosprawnych utrzymuje równowagę dzięki swoim rękom, dlatego też nie należy ich za nie chwytać.
Dzięki sprawnym rękom fizjoterapeuty bolące mięśnie szybko się rozluźniły.
a czemu to..?