Choć oba omawiane wyrażenia wyglądają i brzmią bardzo podobnie, ich znaczenia są zupełnie inne, dlatego niedopuszczalne jest ich wymienne stosowanie. Jeśli nie chcesz popełnić błędu zapoznaj się z naszymi przykładami i definicjami, a w razie wątpliwości skorzystaj z pytania do naszej redakcji w sekcji komentarzy.
Poprawna pisownia, znaczenie: dorzeczy to rzeczownik dorzecze, odmieniony w dopełniaczu liczby mnogiej. Nazywamy w ten sposób obszar, z którego wszystkie wody spływają do jednej rzeki.
Przykłady poprawnej pisowni
Duża rodzina bobrów zamieszkiwała niewielki teren przy jednym z dorzeczy Odry.
Zdjęcia dorzeczy Wisły zostały umieszczone na specjalnej wystawie w domu kultury.
Ze względu na panującą od kilku miesięcy suszę, z dorzeczy Wisły woda nie spływa praktycznie wcale.
Poprawna pisownia, znaczenie: z kolei do rzeczy jest związkiem frazeologicznym, najczęściej wchodzącym w skład konstrukcji takich jak: mówić do rzeczy (mówić rozsądnie, z sensem), przechodzić lub przystępować do rzeczy (zacząć omawiać właściwy temat, jakąś istotną sprawę) czy też wracać do rzeczy (powracać do wcześniej omawianego, głównego tematu). Gramatycznie jest to wyrażenie przyimkowe, czyli zestawienie przyimka z inną częścią mowy – w tym przypadku jest to rzeczownik. W języku polskim obowiązuje zasada, mówiąca, iż znaczna większość wyrażeń przyimkowych powinna być zapisywana rozłącznie i ma ona zastosowanie również w przypadku omawianego związku frazeologicznego.
Przykłady poprawnej pisowni
Skoro wymiana uprzejmości już za nami, to przejdźmy do rzeczy.
Miło się nam rozmawia, ale pora przejść do rzeczy – porozmawiajmy o interesach.
Pomimo tego, że jest młody, mówi do rzeczy. Miło się go słucha.
dzięki za pomoc – fajnie i przystępnie omówione, tego szukałem i nie zawiodłem się na waszej stronce, pozdro