Obie wymienione poniżej formy funkcjonują we współczesnej polszczyźnie, jednak pomimo bardzo zbliżonego zapisu nie można stosować ich zamiennie, gdyż oznaczają coś zupełnie innego – będzie to więc błąd językowy. Aby uniknąć takiej sytuacji zachęcamy do zapoznania się z naszymi przykładami i definicjami, a w przypadku niejasności również do pozostawienia pytania w komentarzy, na który nasza redakcja spróbuje odpowiedzieć.

Poprawna pisownia

mażę

Poprawna pisownia, znaczenie: mażę to forma czasownika mazać, również odmieniona w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Jej znaczenie to: pokrywać, smarować coś czymś mazistym, szybko i niestarannie pisać lub rysować oraz brudzić kogoś lub coś czymś, co się rozmazuje. Po dodaniu do omawianego czasownika zaimka zwrotnego się, otrzymujemy formę mazać się, oznaczającą: płakać z błahego powodu, użalać się nad sobą.

Przykłady poprawnej pisowni

Wiem, że czasami mażę się bez powodu. Staram się to zmienić.
Nie mogę nic zapisać na końcu zeszytu, ponieważ zazwyczaj mażę tam na nieciekawych lekcjach.
Śniło mi się dziś, że mażę po ścianie w biurze czerwoną farbą.


Poprawna pisownia

marzę

Poprawna pisownia, znaczenie: marzę to czasownik marzyć odmieniony w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Jego znaczenie to: myśleć o czymś przyjemnym, równocześnie stwarzając w wyobraźni obraz tego czegoś, bardzo pragnąć, by coś się wydarzyło.

Przykłady poprawnej pisowni

Czasami marzę, że uda mi się wygrać główną nagrodę w jakiejś loterii.
Nie lubię tego miejsca. Marzę, że kiedyś uda mi się wyprowadzić w jakieś ciepłe miejsce.
Czasami marzę, że wreszcie zrozumiesz, jak dużo dla Ciebie zrobiłem.