Obie formy zapisu – czyli zarówno nie ma, jak i niema mogą być poprawne, oznaczają jednak zupełnie co innego, dlatego nie można stosować ich wymiennie! Poniżej opisaliśmy różnice pomiędzy tymi dwoma zapisami wraz z przykładami użycia każdej z nich w zdaniach.

Poprawna pisownia

nie ma

Poprawna pisownia, znaczenie: nie ma to fraza czasownikowa, która w polszczyźnie ma kilka znaczeń. Po pierwsze za jej pomocą przekazujemy informację, że ktoś czegoś nie posiada. Jest ona również używana jako fraza pomocnicza w czasie teraźniejszym, mająca za zadanie wyrazić, że ktoś lub coś nie znajduje się w danym miejscu lub też że ktoś lub coś nie istnieje.
Powyższe wyrażenie zapisujemy osobno, kiedy spełnia funkcję frazy czasownikowej, zgodnie z zasadą mówiącą, że partykułę nie zapisujemy rozłącznie z osobowymi formami czasownika.

Przykłady poprawnej pisowni

Mamo, czy widziałaś gdzieś moje słuchawki? Nigdzie ich nie ma.
Moja siostra nie ma pojęcia, kiedy będzie mogła Cię odwiedzić, ponieważ jest bardzo zajęta.
Przegramy ten mecz, nie ma już dla nas nadziei.


Poprawna pisownia

niema

Poprawna pisownia, znaczenie: niema to z kolei przymiotnik w rodzaju żeńskim, określający niemowę, kogoś, kto nie jest w stanie mówić. W sytuacji, kiedy słowo niema niema to przymiotnik wyraz ten powinien być zawsze zapisywany razem.

Przykłady poprawnej pisowni

Ta kobieta nie potrafi mówić, jest niema.
Kolego po co do niej mówisz, widać przecież, że Ci nie odpowie bo jest niema.
Moja kuzynka jest niema, dlatego z myślą niej uczę się języka migowego.