Wyrażenia złączą i złączom brzmią niemal identycznie, co może być bardzo mylące podczas zapisu. Należy jednak zapamiętać, że nie wolno stosować ich zamiennie, gdyż ich znaczenia różnią się. Zachęcamy do zapoznania się z definicjami obu znaczeń, a także przykładami użycia ich w różnych kontekstach. W przypadku wątpliwości istnieje możliwość zadania naszej redakcji pytania językowego – wystarczy w tym celu skorzystać z sekcji komentarzy na dole strony.

Poprawna pisownia

złączom

Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz złączom to z kolei rzeczownik złącze, odmieniony w celowniku liczby mnogiej. Złączem nazywamy element łączący dane elementy, a także miejsce połączenia, złączenia, kontaktu oraz zespół złożony z wtyku i gniazdka. Zapis końcówki tego słowa motywuje obowiązująca w języku polskim reguła, która mówi, że na końcu rzeczowników odmienionych w celowniku liczby mnogiej powinny zawsze znajdować się głoski om.

Przykłady poprawnej pisowni

Dzięki tym złączom możemy jednocześnie podłączyć do komputera aż dwa monitory.
Sprzęt ten może być z łatwością podłączony do kina domowego lub stereo dzięki złączom analogowym i cyfrowym.
Wyświetlacz można podłączyć do komputera dzięki dwóm złączom HDMI i jednemu DisplayPort.


Poprawna pisownia

złączą

Poprawna pisownia, znaczenie: złączą to czasownik przechodni dokonany złączyć odmieniony w trzeciej osobie liczby mnogiej, w czasie przyszłym prostym. Terminem tym określamy czynność łączenia ze sobą, dokonywania połączenia kilku elementów.

Przykłady poprawnej pisowni

Jeśli złączą te dwie firmy w jedną, na pewno możemy spodziewać się jakichś zwolnień.
Dwa duże państwa złączą swoje siły w walce przeciwko nietolerancji mniejszości narodowych.
Gdzieś w głębi serca miałem nadzieję, że nasze drogi jeszcze się złączą.