Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: jest to przysłówek, który najczęściej towarzyszy innym częściom mowy – najczęściej są to rzeczowniki, czasowniki oraz zaimki. Jego znaczenie to: w dużej odległości od siebie, w dużych odstępach (chodzi tu zarówno o czas, jak i o przestrzeń), w niewielu przypadkach, czasami, prawie nigdy, nieczęsto, a także sporadycznie. Przysłówek ten ogranicza zastosowanie innych części mowy do niewielkiej ilości przedmiotów, sytuacji, czynności lub miejsc.
Wyraz ten każdorazowo należy zapisywać przez rz. Pisownię rzadko niestety trzeba zapamiętać lub w razie potrzeby zweryfikować ze słownikiem ortograficznym, gdyż w języku polskim nie istnieje żadna reguła, która mogłaby ją wytłumaczyć, ani od której wyraz ten mógłby być wyjątkiem.
Przykłady poprawnej pisowni
Rzadko kiedy mam czas na wyjścia ze znajomymi – bardzo dużo pracuję.
Moja mama rzadko krzyczy, ale kiedy już to robi, to słychać ją po drugiej stronie ulicy.
Odkąd Marek otworzył firmę bywa na uczelni tak rzadko, że boję się, że nie zaliczy roku.
Nie przepadam za truskawkami, bardzo rzadko mam na nie ochotę.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Słowo problem dla wielu, sam też często się waham i wiem, że inni mają podobnie więc super, że ta strona daje okazję, żeby to sprawdzić gdy te wątpliwości się pojawiają. Dzięki twórcom za jej uzupełnianie.
O wspaniale, kolejny przysłówek, którego pisownia nie wynika z żadnej zasady ortograficznej. Im więcej takich słów w języku polskim tym bardziej niemożliwe wydaje się jego perfekcyjne opanowanie i wyplewienie wszelkich błędów, jakie popełniam na co dzień. Perfekcja jest nieosiągalna, a mogłem się urodzić gdzieś indziej i mieć rodzimy język angielski – z nim jakoś nie mam najmniejszych nawet problemów.
Poprawna jest wersja „rzadko”. Wielu ludzi ma z tym słowem problemy – ja sam się myliłem ze słówkiem „żadne”, gdzie używamy „ż” z kropką. Raczej nie ma wyboru – trzeba to zapamiętać i tyle. Wyraźnie zostało napisane, że nie ma na to żadnej reguły…
Zawsze się zastanawiałam czy piszę dobrze. Odkąd pamiętam miałam z tym słówkiem ogromne problemy. Nie pomagały tłumaczenia. Wasze wyjaśnienia są tak jasno, że na pewno już nie zapomnę jak to napisać właściwie. Naprawdę dzięki!
Kto w 2019 ogląda internet bez obrazków? Rozumiem, że w krajach w Afryce, ale w Polsce? Wszystko jest dobrze i czytelnie a jak ktoś nie ogarnia to pewnie i większych spraw w życiu nie ogarnia. Co do słowa – to także rzadki, rzadka, rzadkie i rzadkość dzięki temu pisze się w analogiczny sposób – przez „rz”
nigdzie na tej stronie nie jest przecież napisane, że rzadko pisze się przez „ż”. może nie wyświetlają się wam obrazki, bo bez nich faktycznie można taką pisownię zauważyć i pominąć oznaczenie X, mówiące, że to tylko wyszczególnienie pisowni która jest nieprawidłowa
Nawet starsi mają problemy z poprawnym zapisem tego słowa. Wszystko – tak mi się wydaje – przez słowo „żadna” i jemu podobne. Poprawna forma zapisu po prostu się myli, gdy podobne wyrazy są pisane w odmienny sposób. Właściwy zapis to w tym wypadku „rzadko”.
nie
Nic z tego nie rozumiem dlaczego rzadko pisze się przez „rz „? Bo sprawdzam czy nie robię błędów ortograficznych i wyczytałam że żadko piszę się przez „ż” w końcu zgupiałam?
ciekawy serwis 😉
Serio serio! Pisze się rzadko, rzadkość, rzadki, rzadka, rzadkie, rzadcy itp itd. Pozdrawiam 🙂
Serio?