Obie przedstawione tu formy zapisu są poprawne, warto jednak zauważyć, że ich znaczenia nie są tożsame, dlatego też nie można ich stosować zamiennie! Przygotowaliśmy definicje i przykłady i na podstawie których samodzielnie możesz zdecydować, która pisownia będzie odpowiednia dla Twojego przypadku. Warto jednak podkreślić, że w przeważającej większości przypadków stosowana będzie pisownia łączna – zarazem, natomiast forma zapisu za razem jest dosyć specyficzna i rzadziej używana. Za razem piszemy rozdzielnie w przypadku użycia tego określenia w znaczeniu raz za jednym razem, za ciosem, uderzeniem, zamachem. Od tego wyrażenia wywodzi się partykuła zarazem, którą piszemy już łącznie. Słowo to oznacza jednocześnie, równolegle, w tym samym czasie, równocześnie.

Poprawna pisownia

za razem

Pisownia poprawna w zdaniu z szykiem przestawnym lub konkretnej konstrukcji raz za razem, której znaczenie to: bezustannie, wciąż, co chwila, raz po razie, raz w raz, raz po raz.

Przykłady poprawnej pisowni

Drużyna w niebieskich koszulkach grała znacznie lepiej, raz za razem strzelała kolejne bramki.
Kasia chwyciła za ręce oboje swoich rodziców szczęśliwa, że idą na spacer i raz za razem skakała to na jednej nodze, to na drugiej.
Mecz piłki nożnej to bardzo emocjonujące przeżycie, zwłaszcza podczas mistrzostw Europy, gdy gra Robert Lewandowski i raz za razem strzela gole.
Karol wołał młodszą siostrę raz za razem – przez słuchawki na uszach w ogóle go nie słyszała.


Poprawna pisownia

zarazem

Poprawna pisownia, znaczenie: jednocześnie.

Przykłady poprawnej pisowni

Tymoteusz jest najbardziej doświadczonym zawodnikiem w naszej drużynie i zarazem jej kapitanem.
Uwielbiam dania kuchni chińskiej, a zwłaszcza kurczaka w sosie słodko kwaśnym, który jest delikatnie słodki i zarazem ostro pikantny.
Bartek wygrał bieg sylwestrowy ustanawiając zarazem rekord czasu – był najszybszym uczestnikiem w ciągu ostatnich pięciu lat.