Choć obie poniższe formy brzmią identycznie, to nie należy stosować ich wymiennie. Obie wywodzą się bowiem od różnych form podstawowych i oznaczają coś innego. Aby nie popełnić błedu językowego polegającego na użyciu niewłaściwego słowa warto przyswoić znaczenia każdego z nich – pomocne w tym będą z pewnością definicje i przykłady, które przygotowała nasza redakcja. W razie wątpliwości służymy dalszą pomocą – wystarczy, że pozostawisz swoje pytanie w sekcji komentarzy.

Poprawna pisownia

wieże

Poprawna pisownia, znaczenie: wieże to forma rzeczownika wieża, odmieniona w mianowniku, bierniku i wołaczu liczby mnogiej. Mówimy tak na figurę szachową, która może poruszać się wyłącznie w rzędach i kolumnach. Wieża to także budowla o małej płaszczyźnie podstawy w stosunku do wysokości; nazywamy tak również element sprzętu muzycznego, przeznaczony do odtwarzania muzyki. W żargonie wojskowym natomiast jest to wystający ponad korpus element wojskowych pojazdów, okrętów, umocnień z zamontowanym działem.

Przykłady poprawnej pisowni

Widoczne w oddali wieże to latarnie morskie w sąsiednich miejscowościach.
Zakupione przez sąsiadów wieże umożliwiają im włączenie muzyki tak głośno, że słyszy ją całe osiedle.
Obok szachownicy stały dwie już strącone wieże – na szczęście tylko jedna z nich była moja.


Poprawna pisownia

wierze

Poprawna pisownia, znaczenie: wierze to rzeczownik wiara odmieniony w celowniku i miejscowniku liczby pojedynczej. Mówimy tak na głębokie przekonanie, że coś jest prawdą, ufność oraz zaufanie w stosunku do rzeczy niepewnych, nie do końca znanych. Wiara to również inaczej wyznanie, religia, przekonanie o słuszności twierdzeń dogmatycznych, opierające się na uznaniu ich za objawione przez Boga. Wiarą niekiedy określa się też grupę zżytych ze sobą ludzi, najczęściej żołnierzy.

Przykłady poprawnej pisowni

Dzięki silnej wierze w Boga i Jego wszechmoc jesteśmy w stanie poradzić sobie z wszystkimi przeciwnościami.
To ciężkie doświadczenie tylko utwierdziło mnie w mojej wierze.
Dzwoniąc na policję, próbowałam przekonać samą siebie, że działam w dobrej wierze.


Niepoprawna pisownia

wjeże

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

wjerze

Niepoprawna pisownia