Choć oba poniższe wyrazy brzmią identycznie, a co więcej, ich zapis jest również bardzo podobny, oznaczają zupełnie coś innego, dlatego używanie ich zamiennie byłoby błędem ortograficznym. Należy zatem zapoznać się ze znaczeniami tych słów oraz zasadami ich stosowania. W zrozumieniu różnic pomocne będą z pewnością również przygotowane przez naszą redakcję przykłady praktycznego użycia obu słów w zdaniach. W razie niejasności zachęcamy do pozostawienia pytania bądź pytań do naszej redakcji w sekcji komentarzy pod artykułem.
Poprawna pisownia, znaczenie: wierz to czasownik wierzyć, odmieniony w drugiej osobie liczby pojedynczej, w trybie rozkazującym. Wierzyć to inaczej: wyznawać jakąś religię, ufać komuś, uważać, że ten ktoś ma rację, a dodatkowo – uważać coś za prawdziwe, mimo braku dowodów na prawdziwość tego.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie wierz w to co mówi, oszukała już niejednego faceta.
Babciu, proszę, nie wierz we wszystko, co zobaczysz w telewizji.
Wierz mi, nie miałam pojęcia, że moja uwaga Cię zrani. Przepraszam.
Poprawna pisownia, znaczenie: wież z kolei to rzeczownik wieża, odmieniony w dopełniaczu liczby mnogiej. Terminem tym określamy budowlę, posiadającą małą płaszczyznę podstawy w stosunku do wysokości, figurę szachową, która może poruszać się jedynie w rzędach i kolumnach, a także element sprzętu muzycznego, który jest przeznaczony do odtwarzania muzyki. W żargonie wojskowym z kolei wieża to wystający ponad korpus element wojskowych pojazdów, okrętów, umocnień z zamontowanym działem.
Przykłady poprawnej pisowni
Jest to teren pełen wież widokowych, z których rozciągają się zapierające dech w piersiach krajobrazy.
Jedna z wież naszego kościoła musiała zostać niemal całkowicie wyburzona, gdyż groziła zawaleniem.
W naszym rejonie z każdym rokiem przybywa wież telefonicznych.
chyba nie do końca rozumiem?