Choć tak do siebie podobne, a dodatkowo brzmiące identycznie, wyrazy żucie i rzucie oznaczają zupełnie coś innego, dlatego nie należy stosować ich wymiennie. Zapoznaj się z definicjami obu słów, a także przykładami ich użycia w zdaniach aby poznać różnice i bezbłędnie wybrać słowo pasujące do kontekstu danego zdania. W razie wątpliwości pamiętaj, że zawsze możesz zadać naszej redakcji pytanie językowe – wystarczy, że pozostawisz swój komentarz pod artykułem.

Poprawna pisownia

rzucie

Poprawna pisownia, znaczenie: rzucie to rzeczownik rzut odmieniony w miejscowniku i wołaczu. Rzut to inaczej wprawienie w ruch i spowodowanie chwilowego lotu jakiegoś przedmiotu poprzez wyrzucenie go z pewną siłą, a także energiczny ruch ręki, nogi, głowy lub gwałtowny skok całego ciała. Nazywamy tak również odwzorowanie figury na płaszczyźnie czy też innej powierzchni, a także (w sportach walki) powalenie przeciwnika na ziemię.

Przykłady poprawnej pisowni

Mistrz Polski w rzucie oszczepem nie krył wzruszenia.
Po podyktowanym przez sędziego już w piętnastej minucie rzucie karnym, losy meczu zdawały się być przesądzone.
W rzeczywistości ten przedmiot wygląda nieco inaczej niż na Twoim rzucie przestrzennym, nie uważasz?


Poprawna pisownia

żucie

Poprawna pisownia, znaczenie: żucie z kolei to rzeczownik odczasownikowy, utworzony od sformułowania żuć. Nazywamy tak rozgniatanie pokarmu zębami, a także powolne gryzienie czegoś.

Przykłady poprawnej pisowni

Żucie gumy podczas lekcji jest bardzo niekulturalne.
Stomatolodzy zwracają uwagę na fakt, że żucie gumy bez cukru przez około 10 minut dziennie może być korzystne dla stanu naszych zębów i dziąseł.
Niektórzy uważają, że żucie goździków daje efekt przeciwbólowy.


Niepoprawna pisownia

rzócie

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

żócie

Niepoprawna pisownia