We współczesnej polszczyźnie znajduje się zastosowanie zarówno dla wyrażenia nieprawy, jak i nie prawy. Oczywiście, znaczenia tych konstrukcji różnią się i nie należy używać ich zamiennie. Aby uniknąć popełnienia błędu językowego zapoznaj się z poniższymi przykładami i definicjami, a w razie wątpliwości zadaj naszej redakcji swoje pytanie językowe wykorzystując do tego sekcję komentarzy na dole strony.

Poprawna pisownia

nieprawy

Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz nieprawy to przymiotnik, określający coś nielegalnego, nieprawowitego, niezgodnego z powszechnie przyjętymi prawami, a także osobę, która nie postępuje zgodnie z obowiązującą etyką. Wyrażenie to zapisujemy łącznie, w myśl zasady, która mówi, że partykuła nie powinna być w większości przypadków pisana razem z przymiotnikami w stopniu równym.

Przykłady poprawnej pisowni

Nie zadawaj się z nim. To nieprawy, zakłamany człowiek.
Myślałam, że jest szlachetny i mądry, a okazało się, że jest do cna nieprawy i stronniczy.
Ten nieprawy czyn zasługuje na surową karę.


Poprawna pisownia

nie prawy

Poprawna pisownia, znaczenie: sformułowanie nie prawy powinno być zapisane wówczas, gdy partykuła nie pełni funkcję wyraźnego zaprzeczenia dla przymiotnika prawy, a co więcej, w zdaniu znajduje się dla niego alternatywa. Prawym nazywamy coś znajdującego się po przeciwnej stronie ciała człowieka w odniesieniu do tej, gdzie jest serce. Człowiek prawy to osoba uczciwa, szlachetna. Terminem tym określamy również poglądy polityczne o nacechowaniu konserwatywnym.

Przykłady poprawnej pisowni

Komentator pomylił się, ten zawodnik to nie prawy, a lewy skrzydłowy.
Zadałem mu nie prawy, a lewy sierpowy cios.
Ten kwiat to piękna ozdoba, ale moim zdaniem lepszy dla niego będzie nie prawy, a lewy róg pokoju.