Choć wyglądające bardzo podobnie, a brzmiące identycznie, obie poniższe formy powinny być stosowane w nieco innych sytuacjach, zaś używanie ich zamiennie często może okazać się błędem ortograficznym. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym opracowaniem tj. definicjami i praktycznymi przykładami dla obu wyrażeń. W sytuacji gdyby po lekturze nadal pozostały jakieś wątpliwości przypominamy, że nasza redakcja odpowiada na pytania użytkowników w sekcji komentarzy pod artykułem.

Poprawna pisownia

nie czuły

Poprawna pisownia, znaczenie: nie czuły to połączenie partykuły nie z czasownikiem czuć, który został odmieniony w trzeciej osobie liczby mnogiej, w czasie przeszłym. Słowo to oznacza: odbierać bodźce za pomocą zmysłu smaku, dotyku lub węchu, a także odbierać bodźce psychiczne. Często występuje w połączeniu z zaimkiem zwrotnym się, tworząc czasownik zwrotny czuć się, o znaczeniu: mieć jakieś odczucie, samopoczucie bądź nastrój. Konstrukcja ta powinna być zawsze zapisywana osobno, zgodnie z obowiązującą w języku polskim zasadą, nakazującą rozłączny zapis partykuły nie z osobowymi formami czasowników.

Przykłady poprawnej pisowni

Dopiero po tym jak razem zamieszkaliśmy, okazało się, że Tomek to wcale nie czuły i mądry facet, a prawdziwy zazdrośnik i paranoik.
Zbyt późno okazało się, że jego ojczym to surowy i bezwzględny mężczyzna, a nie czuły i troskliwy opiekun, na jakiego pozował.
Powiedziałam córkom, że w razie gdyby na wycieczce nie czuły się dobrze, powinny to natychmiast zgłosić wychowawczyni.
Zdziwione dziewczyny powiedziały, że nie czuły zapachu spalenizny.


Poprawna pisownia

nieczuły

Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażenie nieczuły to natomiast połączenie słowa nie oraz przymiotnika czuły, oznaczającego kogoś wrażliwego na punkcie czegoś, silnie na coś wyczulonego. Wyrazu tego możemy używać również w kontekście różnych rzeczy, zjawisk i czynności, które są dokonywane z czułością, uczuciem, miłością lub serdecznością. Czuła część ciała jest wrażliwa na bodźce zewnętrzne o niewielkim nasileniu, z kolei czułe urządzenie reaguje na niewielki impuls. Słowo nieczuły w większości przypadków zapisujemy razem, zgodnie z obowiązującą we współczesnej polszczyźnie zasadą, która mówi, że połączenie partykuły nie oraz przymiotnika w stopniu równym powinno być pisane łącznie. Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje, kiedy w zdaniu partykuła nie pełni funkcję wyraźnego zaprzeczenia przymiotnika, a dodatkowo w tej samej wypowiedzi znajduje się dla niego alternatywa – wówczas językoznawcy polecają zapis rozdzielny.

Przykłady poprawnej pisowni

Jeśli mężczyzna jest nieczuły wobec zwierząt, to nie ma u mnie najmniejszych szans.
Próbowała poderwać go już od kilku miesięcy, jednak dalej pozostawał nieczuły na jej zaloty.
Nie udawaj, że jesteś taki nieczuły, wiem, że wzruszył Cię los tego psiaka.