Poprawna pisownia, znaczenie: to nieodmienny przyimek (przysłówek miejsca), którego używamy w celu oznajmienia, że coś znajduje lub dzieje się po przeciwnej, przeciwległej stronie lub na wprost (w miejscu, w stronę którego osoba mówiąca jest zwrócona), w kierunku opisywanego obiektu. Kolejnym znaczeniem jest zasygnalizowanie, że ktoś idzie w kierunku, z którego spodziewamy się nadejścia tej osoby. Synonimami słowa naprzeciwko są zwroty takie jak vis-à-vis oraz naprzeciw. Z uwagi na to, że słowo to stanowi zrost wyrazów na i przeciw to zawsze zapisujemy je łącznie.
Przykłady poprawnej pisowni
Jacek mieszkał w bloku naprzeciwko swojej dziewczyny, dzięki czemu mógł się z nią spotykać codziennie.
Najpierw dokończyłem rozmowę telefoniczną a dopiero potem zająłem się klientem, który stał naprzeciwko mnie od dobrych pięciu minut.
W bloku naprzeciwko niedawno wprowadzili się Ukraińcy i teraz imprezują do rana co drugi dzień.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Nie bardzo rozumiemy, gdzie tu napuszczanie kogoś?
Szanowni „właściciele” portalu, dlaczego podajecie jako przykład taki tekst o Ukraińcach? To nie nie Wy tylko oni walczą dziś o to żebyśmy mogli spokojnie żyć. Nie napuszczajcie jednych na drugich! To nie służy nikomu! Matka syna, który dziś nie musi walczyć!
Wydaje mi się, że to takie słowo, które jednak przynosi sporo trudności z jego prawidłowym napisaniem więc fajnie, że taka strona jest i można sobie sprawdzić jak w danej sytuacji będzie się prawidłowo pisało.
naprzeciwko
Te niektóre błędne pisownie wydają się być dodane trochę jakby na siłę 😛 Ale rozumiem, że ludzie robili takie straszne błędy bo znikąd pewnie by się to nie wzięło
Całe swoje życie (25 lat) myślałem, że „na przeciwko”, bo samo słowo „przeciwko” też funkcjonuje. Podobnie jak „na pewno”. Człowiek się jednak całe życie uczy… Oj, wiele słów muszę jeszcze sprawdzić! 😀
Ja osobiście od zawsze miałam problem z pisownią razem i oddzielnie. Tłumaczenia kolejnych polonistów w szkole na nic się zdawały. Teraz się wszystko zmieniło. Ale wiem, że pewnie niejednej osobie pomogą też wasze rady i tłumaczenia.
Kiedy mówimy, nie ma problemu, ale gdy przyjdzie to słowo zapisać, to już chciałoby się jednak wybrać formę „na wprost”. Właśnie z uwagi na to drugie sformułowanie często popełniałem błędy przy zapisie, wybierając „na przeciwko”. Teraz już wiem, że nie jest to poprawne i należy pisać wszystko łącznie, bo to zrost. W tej chwili zawsze już wybieram „naprzeciwko”.
całkiem przystępnie wyjaśnione, zwłaszcza, że to słowo sprawiało mi zawsze dużo trudności, żeby zapamiętać raz a dobrze…
naprzeciwko
która pisownia to ta prawidłowa?